Pierwsze objawy nerwicy - co robić kiedy się pojawią?

Zaburzenia lękowe czy wszelkiego rodzaju nerwice są dolegliwościami, jakie spotykają w dzisiejszych czasach coraz więcej osób. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim należy wskazać na przewlekły stres, obawy przed negatywnymi zdarzeniami czy uwarunkowania genetyczne. W praktyce można spotkać się z całą grupą schorzeń, które w istotny sposób mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Pierwsze objawy nerwicy

Zaburzenia lękowe czy wszelkiego rodzaju nerwice są dolegliwościami, jakie spotykają w dzisiejszych czasach coraz więcej osób. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim należy wskazać na przewlekły stres, obawy przed negatywnymi zdarzeniami czy uwarunkowania genetyczne. W praktyce można spotkać się z całą grupą schorzeń, które w istotny sposób mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jedną z przykrych dolegliwości jest nerwica lękowa, określana jako rodzaj uporczywego lęku, który towarzyszy nam nieustannie, niezależnie od czynników środowiskowych. Opisywany stan, szczególnie utrzymujący się przez długi okres czasu, może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. W związku z tym warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy nerwicy lękowej i kiedy zgłosić się do specjalisty.

Objawy nerwicy lękowej - jak rozpoznać?

Ogólne pojęcie nerwic klasyfikuje je jako zaburzenia, których podłoże stanowi lęk. Z tej prostej definicji wywodzi się również nerwica lękowa, nazywana inaczej jako zespół zaburzeń uogólnionych. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem przewlekłego, uporczywego lęku, który w wielu przypadkach jest nieuzasadniony i nie ma związku z panującą obecnie sytuacją. W związku z tym, nerwica lękowa daje pewne objawy, które można podzielić na dwie grupy: psychiczne oraz somatyczne.

Objawy psychiczne charakteryzują się zachowaniem lub sposobem myślenia, który powoduje niepokój. Możemy do nich zaliczyć:

  • nadmierne poczucie zagrożenia;
  • bezsenność;
  • trudności z koncentracją;
  • osłabienie libido i szeroko pojętego popędu seksualnego;
  • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej.

Wystąpienie powyższych symptomów może świadczyć o obecności nerwicy lękowej. W wielu przypadkach sama diagnoza choroby jest jednak o wiele trudniejsza do stwierdzenia. Wpływ na to ma m.in. trudność w zdefiniowaniu pojęcia lęku i strachu, które towarzyszą nam również podczas codziennych sytuacji zagrożenia czy niepewności i wcale nie są podstawą do orzekania jednostki chorobowej. Niemniej jednak wystąpienie powyższych objawów może w istotny sposób ułatwić rozpoznanie problemu.

Poza objawami psychicznymi, nerwica lękowa charakteryzuje się występowaniem objawów somatycznych. Tutaj najczęściej mówi się o:

  • drżeniu całego ciała, które jest wywołane uczuciem niepewności;
  • wzmożonym napięciu mięśni;
  • reakcji układu autonomicznego, która objawia się m.in. biegunkami, kołataniem serca, przyspieszonym pulsem czy częstym oddawaniem moczu;
  • bólach głowy i kręgosłupa.

Warto zauważyć, że powyższe czynniki nie wskazują jednoznacznie na wystąpienie nerwicy. Mogą one być bowiem źródłem innej choroby, która toczy się w organizmie. W związku z tym warto mieć na uwadze to, że nerwica natręctw wymaga dokładnej diagnostyki z pomocą specjalisty. A im szybciej będzie wykryta, tym łatwiej można sobie z nią poradzić.

Nerwica - czy pomoc psychologa to ostateczność?

W przypadku zaburzenia, jakim jest nerwica lękowa, pomoc specjalisty może okazać się konieczna. Radzenie sobie z problemem na własną rękę często nie przyniesie zadowalających rezultatów. Pojawienie się niepokojących objawów oraz jakiekolwiek podejrzenie, że zderzamy się z problemem nerwicy lękowej powinno skłonić nas do wizyty u psychologa.

Tak naprawdę, pomoc, jaką możemy uzyskiwać w gabinecie nie powinna być ostatecznością. Niestety, wiele osób bagatelizuje problem w nadziei, że organizm poradzi sobie z nim bez dodatkowego wsparcia. Jest to błędne myślenie, które powinno skłonić do refleksji. Pomoc psychologa powinna mieć miejsce jak najwcześniej od momentu wystąpienia objawów. Odpowiednia terapia jest w stanie sprawić, że nerwica natręctw przejdzie w stan remisji, a my będziemy mogli cieszyć się z pokonania choroby.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right