Pomoc psychologiczna online dla dzieci i młodzieży - kiedy zgłosić się z dzieckiem do psychologa?

Co w zachowaniu nastolatka powinno zaniepokoić na tyle, by udać się do psychoterapeuty? Kiedy zgłosić się z dzieckiem do psychologa? Co - jako rodzic - powinieneś widzieć o terapii najmłodszych? Omawiamy trzy ważne kwestie, które kryje terapia online dla dzieci i młodzieży.A jeśli zastanawiasz się, czym zajmuje się psycholog dziecięcy, to także jest dobry powód, by zajrzeć do treści naszego artykułu.

Porady i konsultacje przez internet - kiedy zgłosić się z dzieckiem do psychologa?

Po czym poznać, że dziecko potrzebuje rozmowy z psychologiem? Jeśli jesteś zaniepokojony, że Twój maluch, starszak lub nastolatek:

  • Nagle zaczął zachowywać się w sposób znacząco odmienny od dotychczasowego,
  • Doświadczył trudnej sytuacji (śmierć bliskich, rozwód rodziców, wykluczenie z grona znajomych),
  • Ma trudności z nauką (przekładające się na niezadowolenie w życiu codziennym),
  • Uskarża się na dolegliwości psychosomatyczne występujące bez medycznej przyczyny,

Są to sygnały, że pomoc psychologiczna online dla dzieci i młodzieży jest temu młodemu człowiekowi niezbędna.

Już pierwsze porady i konsultacje przez internet dla rodziców i dzieci przytłoczonych otaczającą rzeczywistością, pozwalają na podjęcie działań dostosowanych do poziomu trudności, z jakimi przyszło się mierzyć Twojej latorośli.

Psycholog dziecięcy i młodzieżowy - porady online - czy istnieją przeciwskazania do terapii zdalnej?

Tak! Zindywidualizowana psychoterapia dziecięca online jest każdorazowo poprzedzona wykluczeniem przeciwskazań do jej podjęcia.

Terapia młodzieżowa zdalnie oraz terapia online dla dzieci nie są zalecane m.in. gdy dziecko ma nawracające myśli samobójcze i zachowania autoagresywne, jest silnie uzależnione od substancji psychoaktywnych, przejawia problemy z kontrolowaniem agresji.

Psychoterapeuta dziecięcy proponuje terapię indywidualną na spotkaniach stacjonarnych.

Jaka jest skuteczność psychoterapii online?

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Psycholog dla dzieci i młodzieży pomaga maluchom, starszakom i nastolatkom (oraz ich rodzicom!) rozwiązać trudne sytuacje emocjonalnie w przypadku, gdy u młodego człowieka wystąpią zaburzenia rozwojowe, emocjonalne oraz zaburzenia zachowania.

Terapeuta dziecięcy:

  1. Posiada uprawnienia do pracy z nieletnimi. Nabył (i stale zdobywa) rozległą wiedzę i doświadczenie w problemach, z którymi maluchy mierzą się w dzieciństwie, starszaki w okresie szkolnym oraz nastolatkowie w czasie dojrzewania.
  2. Rozumie pojęcia ze słownika współczesnych nastolatków. Dostosowuje komunikację do wieku, poziomu rozwoju oraz do wrażliwości odbiorcy.
  3. Potrafi znaleźć przyczynę niepokojących zachowań. Proponuje metody rozwiązania problemów, na przykład rozpoczęcie terapii i/lub wizytę u specjalisty z innej dzieciny w celu podjęcia dodatkowych działań.
  4. Pracuje indywidualnie z dzieckiem, zapraszając rodziców do współdziałania. Ich aktywny udział w terapii jest kluczowy ze względu na codzienne relacje domowników. Psycholog dziecięcy udziela rodzicom rad i zaleceń wychowawczych.
  5. Diagnozuje i konsultuje zaburzenia psychiczne (lęki, agresja, niepowodzenia w szkole, przygnębienie, zaburzenia odżywiania). A to wszystko w środowisku pełnym empatii, zrozumienia i otwartości na głos młodego człowieka.

Tak właśnie jest w Instytucie Zdrowia Mentalnego.

Co - jako rodzic - powinieneś widzieć o terapii najmłodszych?

Psycholog dla dzieci online nie zarzuci Ci, że nieprawidłowo wychowujesz swoją pociechę. Że jesteś złym rodzicem. Nie darzysz miłością. Albo oferujesz jej za mało. Jeśli myślisz, że gdy trwa konsultacja przez wideo, psycholog dla nastolatków w jakkolwiek sposób podważy fakt, że jesteś wystarczająco dobrym ojcem lub matką, to się mylisz. Psycholog to zawód zaufania publicznego. To osoba, która empatycznie, z delikatnością i zrozumieniem podchodzi do tych, którzy decydują się na jego wsparcie. Wyciągnięcie ręki po pomoc do specjalistów nie ugodzi Cię w Twoją rodzicielską miłość własną! Otwierając się na pomoc z zewnątrz, udowadniasz sobie, że masz świadomość pogorszenia się stanu zdrowia mentalnego Twojego dziecka. Zgłaszasz gotowość do niesienia mu ratunku.

Co więcej - już samo to, że dostrzegasz, że młody człowiek, z którym mieszkasz pod jednym dachem, zmaga się z za trudnymi dla niego problemami, świadczy o Twoich rozwiniętych kompetencjach rodzicielskich.

Jak pomóc dziecku w jego problemach?

Terapia online dla młodzieży to początek wychodzenia z zawiłych sytuacji i… prostowania życiowych ścieżek. Jeśli nie masz możliwości oferować dziecku swojej pomocy tu i teraz, skorzystaj z porady psychoterapeuty przez internet. Spotkanie online z psychologiem dla dziecka, nastolatka i całej rodziny jest czynnością… wracającą życie na dobre tory.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right