Problemy mentalne XXI wieku - z czym zmagamy się w dzisiejszych czasach?

Problemy mentalne dotykają obecnie znacznego odsetku ludzi na świecie. Ma to związek przede wszystkim z dynamiką życia, pracą, a także relacjami społecznymi. Problemami mentalnymi nazywamy pewne trudności z jakimi boryka się człowiek na przestrzeni całego swojego życia.

Problemy mentalne dotykają obecnie znacznego odsetku ludzi na świecie. Ma to związek przede wszystkim z dynamiką życia, pracą, a także relacjami społecznymi. Problemami mentalnymi nazywamy pewne trudności z jakimi boryka się człowiek na przestrzeni całego swojego życia. Problemy te związane są z jego psychiką i mogą mieć znaczący wpływ na jego funkcjonowanie w środowisku. Dlatego tak ważne jest potrafić je dostrzec i pozwolić sobie na pomoc.

Jak poradzić sobie z problemami mentalnymi

Zdrowie psychiczne człowieka jest niezwykle ważne, dlatego nie warto lekceważyć pojawiających się pierwszych objawów. Często to właśnie czas reakcji ma największe znaczenie. Objawy mogą przybierać różne postaci, mogą wiązać się z np. apatią, wycofaniem, lękiem o własne zdrowie i życie oraz nerwowością. Sygnalizować o problemie może nas nagła zmiana zachowania lub niespodziewane uczucie dyskomfortu psychicznego bez wyraźnej przyczyny. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zwolnić. Dynamika naszego życia sprawia, że często pamiętamy o wszystkim i o wszystkich pomijając samego siebie. Warto dać sobie chwilę na zastanowienie i zrozumienie swojego problemu. Mając świadomość wystąpienia problemu mentalnego lub niepokojących objawów, których źródła nie znamy, warto udać się do specjalisty (psychologa/psychoterapeuty), który pomoże nam z problemem, który nas dotknął.

Najczęściej występujące problemy

Stresujący tryb życia często wywołuje u nas różne reakcje organizmu, które z kolei prowadzą do problemów mentalnych. Do najczęściej występujących problemów zaliczane są: depresja, stany lękowe oraz nerwica. Każde z tych zaburzeń ma podłoże psychiczne.

Depresja przede wszystkim przejawia się obniżeniem nastroju mającym związek np. z niską samooceną, pesymizmem, brakiem wiary w swoje możliwości oraz smutkiem. Często wiąże się z zaburzeniami somatycznymi takimi jak brak lub obniżenie apetytu oraz problemami ze snem.\

Stany lękowe wiążą się z silnym, uporczywym lękiem o charakterze ogólnym.

Nerwica lękowa jest klasyfikowana jako cecha osobowości polegająca na nadmiernym skupianiu się na negatywnych stanach emocjonalnych. Nerwica może przybierać różne formy i zwykle jest objawem stresu lub niepokoju. Do najczęściej spotykanych objawów nerwicy zalicza się:

  • Zazdrość o innych ludzi
  • Trudności w relacjach
  • Obsesja na punkcie zdrowia lub bezpieczeństwa dziecka
  • Obsesyjne myśli
  • Ciągła potrzeba perfekcji
  • Stresowanie się drobiazgami
  • Narzekanie na objawy fizyczne, gdy tak naprawdę ich nie ma

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right