Środowisko zawodowe jest jednym z najbardziej obciążających obszarów życia człowieka. Stres w pracy dotyka aż 85% Polaków. Tylko 11% rodaków odczuwa zadowolenie i przyjemność z życia zawodowego, a 60% mieszkańców naszego kraju traktuje obowiązki zawodowe jako sposób zarobienia pieniędzy na życie i konieczność. Dlaczego stresujemy się w pracy?
Istnieje bardzo dużo czynników wpływających na stres w miejscu pracy. Uświadomienie ich jest bardzo ważne w procesie redukcji napięcia i frustracji. Gdy wiemy już co wywołuje u nas stres, możemy podjąć różnorodne działania w celu zapobiegania negatywnym skutkom zdrowotnym. Wiele ludzi odczuwa stres w pracy z powodu ilości lub jakości wykonywanych w pracy obowiązków. Do takich czynników wywołujących frustrację w środowisku pracy należą:
Mając na względzie powyżej wymienione czynniki, które mogą wywoływać stres w pracy, warto zwrócić uwagę na ilość czasu spędzanego na wykonywanie zawodowych aktywności, na rodzaj i zakres obowiązków zawodowych oraz ich stopień złożoności. Warto przeanalizować to już podczas procesu rekrutacji na określone stanowisko i na bieżąco monitorować, ponieważ stres w pracy może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Sesja psychologiczna - Monika Cobel
Psycholog. Prowadzikonsultacje psychologiczne dla osób dotkniętych wypaleniem zawodowym, mobbingiem, zwolnionych z pracy, „na rozdrożu" zawodowym, odczuwających skutki nadmiernego stresu, cierpiących na zaburzenia lękowe, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, przeżywających trudności w bliskich związkach oraz dla osób będących w żałobie.