Terapia par

W każdym związku mogą pojawić się problemy lub kryzysy. Jest to naturalna część rozwoju relacji. Nie z każdym problemem jednak jesteśmy w stanie sobie poradzić, czasem różnicują one nas do tego stopnia, że nie jesteśmy sami w stanie poradzić sobie z wyrwą powstałą w naszej relacji. W takiej sytuacji odpowiedzią może być zdecydowanie się na terapię par.

Jak wygląda terapia par

Terapia par, jak sama nazwa wskazuje, jest procesem terapeutycznym prowadzonym przez terapeutę z parą. Przy terapii par pierwszym spotkaniem jest konsultacja, na której para przybliża ogólny powód, dla którego zdecydowali się przyjść na terapię. Terapeuta omawia swój sposób pracy, czasem także opisuje nurt, w którym pracuje, odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości jakie para może mieć w związku z terapią, przedstawia i omawia kontrakt (kontrakt, czyli rodzaj umowy pomiędzy klientami a terapeutą, określający zasady terapii).

Pierwsza sesja w terapii par jest już spotkaniem, na którym terapeuta skupia się na parze, na przestrzeni między nimi i na problemie, który zaprowadził ich do gabinetu terapeutycznego. Kolejne spotkania mogą odbywać się w różnej częstotliwości, najczęściej jednak jest to ustalona odgórnie okresowość - np. co tydzień lub co dwa tygodnie. W kontrakcie może być także ustalona wstępna ilość spotkań, na które para się decyduje.
skorzystaj z pomocy specjalistów od problemów mentalnych
Skontaktuj się z nami 
Contantact form 2

Z jakimi problemami możemy przyjść na terapię par?

Problemy z jakimi mierzymy się jako para mogą sięgać od drobnych sprzeczek do poważnych konfliktów. Jeśli czujemy, że z czymś sobie nie radzimy a nasz związek na tym cierpi, bo w wyniku konfliktów, tajemnic oddalamy się od siebie – w takich sytuacjach warto udać się na terapię par stacjonarnie bądź online.

W niektórych przypadkach po konsultacji z parą terapeuta może zaproponować inny tok pracy - terapie indywidualną, wizytę u psychiatry, w skrajnych przypadkach wizytę u terapeuty uzależnień lub innych. Niezależnie od tego, jakim tokiem potoczą się nasze spotkania z terapeutą, taka wizyta jest krokiem w stronę zadbania o relację.

Terapia par a terapia indywidualna - co jest lepsze?

Główną różnicą między terapią par a terapią indywidualną jest fakt, że na tę pierwszą przychodzimy we dwójkę, zaś na terapię indywidualną - sami. Może przydarzyć się sytuacja gdzie mimo, że czujemy, że terapia par byłaby dla nas dobrym wyborem, nasz partner / partnerka mogą nie być chętni na wspólną terapię.

W takich sytuacjach warto wybrać terapię indywidualną, bo dzięki samodzielnej pracy również zyskujemy inną perspektywę na związek i relację. Praca w terapii pomaga uświadamiać nam sedno konfliktów, lepiej zrozumieć swoje potrzeby, oczekiwania wobec partnera oraz daje możliwość przyjrzeniu się jak wygląda nasz styl komunikacji w związku.

Kiedy zdecydować się na terapię par?

Nie ma jednego, konkretnego momentu, w którym terapia par jest wymagana bądź potrzebna. Jak w większości obszarów psychologii oraz psychoterapii, jest to zależne od naszych indywidualnych potrzeb. Na pewno warto skorzystać z pomocy specjalisty zawsze wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego w naszym związku, gdy uczucia są ranione, gdy konflikt między partnerami przewleka się, gdy dochodzi do agresywnych zachowań, a przede wszystkim zawsze wtedy, gdy w wyniku nieporozumień między partnerami cierpią dzieci.
zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right