Terapia i leczenie traumy - Metoda EMDR

Terapia EMDR – pomoc w cierpieniu psychicznym

Kiedy samoistne „gojenie się ran psychicznych" zostaje zablokowane i niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Terapia EMDR jest pomocna dla osób, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń i aktualnie odczuwają ich negatywne konsekwencje.

Przeżycie traumy pozostawia ogromny ślad w psychice człowieka. Może rozregulować układ nerwowy i prowadzić do braku kontroli nad reakcjami. Mózg może nie być w stanie przetworzyć bolesnego doświadczenia, a emocje związane z nim zostają zablokowane. W takim wypadku warto zdecydować się na terapię EMDR.

Agnieszka Rolla

Jestem psychologiem i psychotraumatologiem. Prowadzę terapie indywidualne z osobami dorosłymi, szczególnie z osobami, które doświadczyły w swoim życiu zdarzeń traumatycznych. Prowadzę terapię w języku polskim i angielskim.

Przeżywam traumę – nie potrafię tak jak kiedyś...

Przeżywanie traumy to powroty do trudnych i bolesnych doświadczeń, wywoływane sytuacjami życia codziennego, które nie powinny powodować w naszym zachowaniu zmian, a jednak sprawiają, że drżą nam ręce, odczuwamy silny lek i strach, słowa więzną nam w gardle, chcemy nam się płakać, wyć z bezsilności lub zachowujemy się agresywnie, uciekamy w używki, gry. Robimy wiele, żeby nie pamiętać...

Przeżyłem TRAUMĘ. Czyli DOŚWIADCZYŁEM, a objawy nadal nie ustępują...

Traumę mogą powodować pojedyncze wydarzenia o bardzo silnym, ekstremalnym charakterze i negatywnym ładunku emocjonalnym.

Wstrząs psychiczny, którego wówczas doświadczamy, to normalna reakcja organizmu, która pojawia się bezpośrednio po doświadczonym traumatycznym wydarzeniu (od razu lub po kilku godzinach) i zwykle nie wymaga leczenia, gdyż ustępuje samoistnie. Jednak, nie w każdym przypadku objawy ustępują. W wyniku traumatycznych doświadczeń często dochodzi do poważnych zmian zaburzających i utrudniających codzienne funkcjonowanie. Trauma może przerodzić się w zaburzenia psychiczne, takie jak np. depresja, nerwica, psychoza, lękliwość czy brak umiejętności radzenia sobie z napięciem i frustracją.

Traumę mogą również wywołać powtarzające się co jakiś czas, łagodniejsze stresory (przewlekły stres, przemoc psychiczna, mobbing), których cykliczne występowanie prowadzi do obniżenia nastroju, frustracji, lęku, problemów ze snem, wycofania się z życia społecznego itp.

Więcej na temat stresu traumatycznego i jego objawów przeczytasz w naszej bazie wiedzy.

Jak przebiega terapia EMDR?

Podczas terapii EMDR psychotraumatolog pracuje z Pacjentem na silnych i intensywnych emocjach, reakcjach z ciała i nad negatywnymi przekonaniami na swój temat oraz na temat otaczającego nas świata. Z jednej strony wydaje się, że to bardzo nieprzyjemne odgrzebywać i wracać do tych trudnych przeżyć, ale należy pamiętać, że osoby, które doświadczyły traumy i tak niemalże nieustannie odtwarzają te emocje w życiu codziennym. Dzieje się tak, dlatego, że na poziomie układu nerwowego przetwarzanie doświadczenia traumatycznego zostało zablokowane. Celem terapii EMDR jest przywrócenie naturalnego funkcjonowania obu półkul mózgu w przetwarzaniu doświadczeń. Dzieje się to za pomocą stymulacji gałek ocznych - stąd nazwa EMDR - eyemovement desensitization and reprocessing - odwrażliwianie i przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych. Podczas sesji pacjent przetwarza przeżycie z przeszłości i nadaje mu nowe znaczenie, dzięki czemu odczuwa ulgę.

Terapia EMDR jest uniwersalną metodą i może być stosowana niezależnie od wieku czy stanu zdrowia fizycznego pacjentów. Może być adresowana zarówno do dzieci jak i do dorosłych i seniorów. Nie ma też przeciwwskazań w przypadku osób chorych na nowotwory, Alzheimera i podobne przewlekłe choroby.

Terapia EMDR jest skuteczną metodą stosowna m.in. w poniższych problemach:
w zespole stresu pourazowego,
w zaburzeniach nastroju,
w zaburzeniach lękowych,
w zaburzeniach odżywiania,
w terapii uzależnień od substancji psychoaktywnych,
w zaburzeniach osobowości,
w zaburzeniach dysocjacyjnych,
w depresji spowodowanej traumatycznymi wydarzeniami,
w interwencji kryzysowej,
w pracy z bólem chronicznym i fantomowym.
Terapia EMDR jest aktualnie rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne i Psychiatryczne i Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego.
Skontaktuj się z nami 
Contantact form 2
zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: e12studio.pl
magnifiercrossarrow-leftarrow-right