Depresja – choroba naszych czasów?

W dzisiejszym świecie nie trudno o tak zwane przebodźcowanie. Nieustannie spływająca fala niezbyt napawających optymizmem informacji dotyczących trudnej sytuacji politycznej w kraju i poza nim, szalejącej pandemii bądź inflacji to tylko niektóre z przyczyn pogorszonego samopoczucia, trudności w wykonywaniu codziennych czynności i wielu innych, niepokojących objawów. Które z nich faktycznie mogą świadczyć o początkach depresji i jak sobie z nimi poradzić?

Depresja jako zaburzenie nastroju

Z definicyjnego punktu widzenia depresja jest określana jako stan długotrwałego obniżenia nastroju, któremu towarzyszy pogarszające się samopoczucie psychiczne i fizyczne. W istocie jest to o wiele bardziej skomplikowany problem, dotyczy bowiem zaburzenia działania neuroprzekaźników w mózgu. Istnieje kilka rodzajów depresji, między innymi:
depresja endogenna, a więc uwarunkowana genetycznie,
depresja agitowana zwana lękową – jedna z bardziej niebezpiecznych, bowiem ze względu na częste występowanie zaburzeń somatycznych i behawioralnych, a także myśli samobójczych, bezpośrednio zagrażająca życiu chorego,
depresja afektywna dwubiegunowa – charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem tak zwanych manii, czyli stanów o podwyższonym i obniżonych nastroju, które pojawiają się w sposób nieregularny i nasilony,
depresja reaktywna – wywołana najczęściej przez traumatyczne przeżycia, które, w wyniku nieprzepracowania w procesie terapeutycznym, pozostawiły trwały ślad w psychice chorego.

Jak odróżnić objawy depresji od chwilowego pogorszenia samopoczucia?

Tym, co najbardziej utrudnia zdiagnozowanie depresji jest podobieństwo jej objawów z pojawiającym się u każdego z nas okresowym spadkiem nastroju. Kluczowy jest tutaj czas trwania i stopień nasilenia, bowiem aby mogły być one sklasyfikowane jako objawy depresyjne muszą być długotrwałe i występować z dużą intensywnością. Są to chociażby:
utrata radości życia i coraz rzadsze odczuwanie szczęścia,
unikanie i wycofywanie się z dotychczas lubianych i regularnie wykonywanych czynności (spotkania ze znajomymi, aktywność fizyczna, pasje i zainteresowanie),
pesymistyczne i katastroficzne myślenie, zakładanie najgorszego scenariusza skazanego na negatywne zakończenie,
brak apetytu, utrata wagi, jadłowstręt,
skłonność do zażywania używek,
odczuwanie ciągłych bóli napadowych i przewlekłych, spowodowanych stresem i nieregularnym trybem życia

Do czego może doprowadzić nieleczona depresja?

Zbagatelizowanie depresji jest równie szkodliwe, co próby samodzielnego diagnozowania się. Nieleczona depresja może bowiem prowadzić do licznych powikłań fizycznych i psychicznych, nie tylko w obrębie nasilających się i permanentnych zaburzeń depresyjnych, ale także pojawienia się stanów lękowych, zmian osobowości czy innych chorób psychicznych, o wiele trudniejszych w leczeniu. Takie konsekwencje zignorowania obniżonego nastroju czy braku chęci do życia niosą za sobą całkowite wykluczenie z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a także utrudniają bądź całkowicie uniemożliwiają nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Wielokrotnie, takie wycofanie społeczne i brak zdolności powrotu na właściwą ścieżkę zawodową i życiową kończą się samookaleczaniem i próbami samobójczymi ze strony osoby zmagającej się z depresją.

Jak leczyć depresję?

Podstawowym środkiem walki z depresją, po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez lekarza psychiatrę, jest wdrożenie farmakologii oraz wprowadzenie chorego w tok psychoterapii. Regularna praca z terapeutą oraz bycie pod stałą opieką psychiatry odpowiedzialnego za dobór odpowiednich leków (najczęściej z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) są w stanie znacznie poprawić komfort życia pacjenta, mogącego stopniowo wracać do codzienności i nauczyć się ponownego odnajdywania w otaczającej go rzeczywistości.
Skontaktuj się z nami 
Contantact form 2
zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right