Leczenie Nerwicy Lękowej - Skuteczna Terapia

Co wiemy o nerwicy lękowej?

Zaburzenia nerwicowe to grupa różnorodnych zaburzeń będących przyczyną złego samopoczucia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Zakłada się, że w Polsce z powodu nerwicy cierpi ok. 25% - 30% osób dorosłych. Diagnozując zaburzenia nerwicowe wg ICD-10 rozróżnia się kilka typów zaburzeń: zaburzenia lękowe, zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego, fobie w tym fobię społeczna, zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne (obsessive-compulsive disorder – OCD), reakcję na ciężki stres, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia z somatyzacją oraz inne zaburzenia nerwicowe.
Coraz więcej osób jest świadoma tych problemów i decyduje się na leczenie nerwicy. W leczeniu zaburzeń nerwicowych najlepiej sprawdza się psychoterapia połączona z psychoedukacją. Czasami pacjent wymaga również wsparcia farmakologicznego i wizyty u lekarza psychiatry.
Objawy nerwicowe można podzielić na somatyczna i psychiczne. W obu przypadkach są to objawy, o których należy mówić psychoterapeucie lub / i lekarzowi psychiatrze. Nerwica jest chorobą, którą należy diagnozować i leczyć. Warto również wykonać inne badania aby wykluczyć poważne choroby stricte somatyczne.

Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:
- poczucie przewlekłego zmęczenia
- bóle oraz zawroty głowy
- bóle pleców, kręgosłupa
- trudności w oddychaniu, poczucie niepełnego oddechu, trudności z „dobiciem powietrza”
- kołatanie serca
- ból w klatce piersiowej
- nadciśnienie
- odczuwanie lęku bez wyraźnego zagrożenia
- problemy ze snem
- zaburzenia pamięci
- ciągłe zamartwianie się, czarne myśli, nagminne zakładanie najgorszych scenariuszy
- zmienność nastroju

Co pomaga w nerwicy lękowej?

W leczeniu nerwicy lękowej ważne są 3 elementy. Prawidłowa diagnoza, psychoterapia i psychoedukacja. Diagnozę zaburzeń nerwicowych, w tym nerwicy lękowej może postawić lekarz psychiatra lub psychoterapeuta. Psychoedukacja jest często integralną częścią procesu terapeutycznego, którą wprowadza psychoterapeuta. W procesie leczenia nerwicy lękowej ważne jest, aby pacjent nauczył się rozpoznawać sygnały z ciała i odpowiednio je klasyfikować.
Niezwykle ważnym elementem terapii nerwicy lękowej jest umiejętność odpoczynku i regeneracji organizmu. Ze względu na zaburzenia nerwicowe układ nerwowy jest cały czas w pobudzeniu, odbiera wiele sygnałów jako zagrażające, niepokojące lub mobilizujące do walki lub ucieczki. Permanentny stan pobudzenia jest wykańczający dla każdego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby człowiek cierpiący na nerwicę lękową nauczył się efektywnie odpoczywać i radzić sobie ze stresem i lękiem. Szczególnie sprawdzają się metody relaksacyjne, mindfulness, trening autogenny (technika relaksacji neuromięśniowej), medytacje czy joga oraz kontakt z naturą. Jak w wielu sytuacjach, umiarkowana aktywność fizyczna również będzie dobrą metodą na relaksację organizmu.

Lęk w nerwicy lękowej

W nerwicy lękowej lęk różni się od napięcia, które doświadcza z nas czasami każdy. Wyróżnia go bowiem:
długość trwania – utrzymuje się cały czas, miesiącami a nawet latami,
intensywność – jest znacznie bardziej nasilony, mogą pojawiać się też napady paniki,
może przyczynić się do powstania różnorodnych fobii.

W zaburzeniach lęku uogólnionego przeżywane napięcie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W nerwicy lękowej wyróżniamy dwa rodzaje lęku:

lęk antycypacyjny, który pojawia się, gdy wyobrażamy sobie jakąś zagrażającą sytuację, myślimy o niej, martwimy się, że może ona się wydarzyć. Boimy się o to, jak poradzimy sobie, gdy wydarzy się coś zagrażającego, co sobie wyobrażamy. Czasami nasilenie lęku antycypacyjnego jest tak intensywne, że możemy go porównać z paniką.
lęk sytuacyjny, czyli fobia, inaczej lęk przed jakąś konkretną rzeczą lub sytuację, np. przed wizytą u lekarza, przed przebywaniem w tłumie, czy w ciemności lub na wysokości. Lęk ten jest jednak nieadekwatny do zagrożenia i nierealistyczny.

Czy można wyleczyć się z nerwicy lękowej?

Wiele osób zastanawia się, czy leczenie nerwicy lękowej może doprowadzić do pełnego wyleczenia. Z naszego doświadczenia wynika, że odpowiednio dobrana terapia nerwicy lękowej, wspierana przez profesjonalną opiekę psychologiczną i, w razie potrzeby, farmakologiczną, może skutecznie pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia. Pacjenci zgłaszający się na terapię nerwicy lękowej muszą przejść niełatwą drogę. To zaburzenie jest na tyle podstępne, że bardzo często unieważnia myśli o podjęciu skutecznej terapii i kwestionuje wszelkie próby pomocy. Lęk jest bardzo silną emocją, która ma za zadanie nas chronić przed różnymi niebezpieczeństwami, jednak zbyt silny i rozlany lęk, prowadzi do rezygnacji, izolacji społecznej, wycofania z różnych ważnych aktywności.

Po czym możemy poznać, że to, co akurat doświadczamy, jest napadem paniki?

Poniżej przedstawiamy kilkanaście objawów. Jeśli masz co najmniej cztery z poniższej listy, oznacza to, że właśnie doświadczasz ataku paniki. Objawy napadu paniki:
trudności z oddychaniem, spłycenie i skrócenie oddechu,
kołatanie serca, szybkie i nieregularne bicie mięśnia sercowego,
pocenie się,
uderzenie zimna lub gorąca,
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy,
drżenie lub dygotanie,
dolegliwości żołądkowe,
nudności,
dławienie się,
odrętwienie,
mrowienie w rękach i stopach lub na twarzy,
poczucie obcości, oddzielenia się od siebie, czyli depersonalizacja i derealizacja,
lęk przed utratą kontroli i panowania nad sobą,
popadanie w obłęd,
lęk przed śmiercią.

Jeśli z powyższego opisu czujesz, że możesz mieć nerwicę lękową, warto skorzystać z pomocy psychologa lub lekarza psychiatry. Bardzo pomocna w zaburzeniach lękowych jest psychoterapia indywidualna i farmakoterapia. Nie zwlekaj, im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym szybciej poczujesz ulgę!

Jaka terapia na nerwicę lękową?

Terapia nerwicy lękowej prowadzona jest przez specjalistów Instytutu Zdrowia Mentalnego w różnych podejściach. Nasi psychoterapeuci pracują w podejściu poznawczo – behawioralnym (CBT), humanistyczno – doświadczeniowym, gestalt, integratywnym oraz w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach. Nie ma jednego najskuteczniejszego nurtu psychoterapii nerwicy lękowej. Tak jak w przypadku wielu problemów z jakimi zmagają się Pacjenci, najważniejszym czynnikiem leczącym zawsze jest relacja terapeutyczna.

Jak długo trwa leczenie nerwicy lękowej?

Leczenie nerwicy lękowej to proces indywidualny. Określenie długości jest niezwykle trudne, gdyż zależy od wielu czynników, m.in. od zaangażowania Pacjenta, poziomu zaufania do terapeuty i tzw. przymierza terapeutycznego oraz od nasilenia objawów. W niektórych przypadkach, gdy objawy są bardzo nasilone, aby proces terapeutyczny przynosił efekty, warto rozważyć wsparcie farmakologiczne. Konsultacja z lekarzem psychiatrą i dobranie odpowiednich leków pomoże wyciszyć najbardziej dokuczliwe objawy. Dzięki temu Pacjent może skupić się na procesie terapeutycznym i wracaniu do pełni zdrowia i życia bez lęku i stresu.

Metody leczenia nerwicy lękowej w Instytucie Zdrowia Mentalnego

W Instytucie Zdrowia Mentalnego, nasi psychoterapeuci prowadzą terapie nerwicy lękowej w formie terapii indywidualnej. Dostępne są konsultacje stacjonarne w wybranych miastach w tym w Warszawie i Łodzi oraz terapia on-line. Forma on-line pozwala Pacjentom mieszkającym w innych lokalizacjach niż nasze gabinety stacjonarne, na podjęcie skutecznej terapii nerwicy lękowej prowadzonej przez doświadczonych psychoterapeutów.
Instytut Zdrowia Mentalnego jako podmiot leczniczy zatrudnia również lekarza psychiatrę, aby Pacjenci mierzący się z cierpieniem psychicznym z powodu nerwicy lękowej, mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy. Ważne, aby zaznaczyć, że lekarz psychiatra pracujący w Instytucie Zdrowia Mentalnego konsultuje swoich Pacjentów on-line.

Profesjonalna pomoc w leczeniu nerwicy lękowej

Nerwica lękowa jest zaburzeniem, które bardzo przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci odczuwający nieustający lęk i napięcie, czasem również z napadami paniki, wycofują się z wielu obszarów życia, bo codzienne mierzenie się z takim cierpieniem psychicznym jest po prostu nie do zniesienia. Niestety nic poza profesjonalną pomocą psychologiczną nie przyniesie ulgi, dlatego ważne, aby podjąć decyzję o leczeniu jak najszybciej.
Skontaktuj się z nami 
Contantact form 2
zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right