Czym jest psychologia? Dlaczego warto przyglądać się psychice osoby dorosłej?

Co jest podstawowym zadaniem psychologii? Czym zajmuje się psycholog? Stoisz przed wyborem ścieżki zawodowej albo chcesz się przekwalifikować i te pytania krążą Ci po głowie? A może jesteś zagubiony i czujesz, że pomoc psychologiczna on-line pomoże Ci się podźwignąć? Witaj w domu. Dowiedz się, czym jest psychologia i dlaczego warto przyglądać się psychice osoby dorosłej.

Czym jest psychologia? Jakie są cele psychologii?

Psychologia to nauka o duszy (psyche - dusza, logos - słowo, nauka). Początki ma w starożytności. Była wtedy traktowana jako dziedzina filozofii. Kilku ówczesnych wybitnych myślicieli ciekawiły procesy zachodzące w głowie człowieka. I tak Platon jako pierwszy opisał konflikty wewnętrzne, a Arystoteles stworzył pierwszą systematyczną klasyfikację procesów psychicznych.

Psychologia dziś jest nauką, która w nowoczesnym rozumieniu ukształtowała się w XIX wieku. Ojciec psychologii - Wilhelm Wundt - założył w Lipsku pierwsze laboratorium psychologii eksperymentalnej. Badał działanie zmysłów oraz procesów poznawczych.

Psychologia stale się rozwija. Jej wpływy zauważysz w wielu dziedzinach naukowych (literatura, medycyna, polityka).

Nurty psychologii, czyli co jest podstawowym zadaniem psychologii?

Ile jest nurtów psychologicznych? Wiele i wciąż ich przybywa!

Najbardziej znane nurty psychologii to:

  • Psychologia poznawcza - zajmuje się wewnętrznymi procesami psychicznymi jednostki. Uznaje, że myślenie i procesy poznawcze danej osoby są głównymi wyznacznikami jej zachowania.
  • Behawioryzm - przygląda się podstawom ludzkich zachowań, badając ich zewnętrzne i wewnętrzne aspekty. Koncentruje się na obserwacji.
  • Psychologia humanistyczna - zwraca uwagę na możliwości twórcze człowieka. Podkreśla jego autonomię i wolną wolę. Widzi potrzeby i wartości. Każdy człowiek jest wyjątkowy - jest wartością samą w sobie - i może realizować się na własnej drodze życiowej.
  • Psychoanaliza - metoda badawcza i lecznicza, zajmująca się tajnikami ludzkiego umysłu. Główne założenie dzisiejszej psychoanalizy to kluczowa rola więzi z rodzicami w rozwoju osobowości, która często prowadzi do konfliktów wewnętrznych jednostki.

To najbardziej popularne nurty psychologiczne, z których czerpią współcześni psycholodzy. Pracując z klientem, terapeuta wybiera najlepszy w danej sytuacji albo łączy praktyki z podanych wyżej systemów.

Psychologia „trzyma rękę na pulsie” - nowe oblicza psychologii

Psychologia nie śpi. Odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Zmienia obszar badań i praktyki. Powstają nowe dziedziny psychologii: psychologia przemocy (agresji, kliniczna, sądowa), psychologia katastrof (społeczna, stresu) oraz związana ze zdrowiem (psychologia zdrowia, rozwoju, edukacyjna).

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog wykonuje zawód zaufania publicznego. Za nim lata zdobywania wiedzy (studia z dyplomem) i praktyki zawodowej. Zatroszczy się o Twoje potrzeby, postępując zgodnie z zasadami opisanymi w kodeksie etycznym. To osoba dyskretna, taktowna, o wysokim poziomie kultury osobistej.

Czy można ufać psychologom?

Tak, obowiązuje ich tajemnica zawodowa. Nic, co zostanie powiedziane na terapii, nie wymknie się za drzwi gabinetu (konsultacje psychologiczne online, sesje twarzą w twarz). Wyjątkiem jest psychoterapia dzieci i młodzieży. Polskie prawo zakłada, że psycholog ma obowiązek informować opiekunów prawnych o ogólnym przebiegu spotkań z nieletnim.

Sprawdź, jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty on-line

Czy każdy psycholog zajmuje się tym samym?

Nie. Psychologiem można zostać po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich. W czasie ich trwania student wybiera specjalizację, w zakresie której po zdobyciu dyplomu, zajmuje się poradnictwem. Psychologowie zajmują się przede wszystkim problemami życia codziennego (stres w pracy, konflikty w związkach międzyludzkich, diagnoza osobowości).

Popularne współcześnie obszary to psychologia: sportu, marketingu i zarządzania, dziecięca, międzykulturowa, zdrowia.

Jak pomoc psychologa przekłada się na życie codzienne?

Jak pomaga psycholog? Oprócz tego, że możesz mu się najzwyczajniej w świecie „wygadać”, to psycholog „wyposażony” jest w profesjonalne umiejętności. Pomoże Ci odkryć i zrozumieć źródła Twoich problemów. Rozmowa z psychologiem to diagnoza, mająca na celu uruchomienie procesu zmiany. Ta zaś posłuży Ci do efektywnego rozwiązania Twojej bolączki. Poznasz w praktyce, czym jest psychologia.

Dlaczego warto przyglądać się psychice osoby dorosłej?

Czy wiesz, że obszar zainteresowania psychologią obejmował najpierw dzieci i młodzież, a dopiero potem dorosłych? Ostatnie lata to zwrócenie się w stronę seniorów. Badanie ich zdrowia. Poznawanie zaburzeń psychicznych wieku sędziwego.

Dlaczego warto przyglądać się psychice osoby dorosłej?

  • Życie człowieka się wydłuża, naukowcy znajdują nowe metody diagnozy i terapii chorób, komfort bytowy rośnie.
  • Mnożą się wyzwania cywilizacyjne - zagrażają życiu i zdrowiu człowieka (terror, katastrofy ekologiczne, epidemie).
  • Społeczeństwo starzeje się, a wielu dorosłych i seniorów cierpi z powodu depresji i popełnia samobójstwa. Przyczynami są m.in. osamotnienie, utrata bliskich osób, niepowodzenia w życiu prywatnym i zawodowym.
  • Dorosłość to często gotowość do uporządkowania uwierających wspomnień dzieciństwa, przepracowanie traum i odetchnięcia z ulgą. Rozpoczęcie szczęśliwego życia.
  • Człowiek zmienia się w toku życia: rodząc dziecko, uginając pod ciężarem pracy, tracąc bliskich.

Żyjąc w ciągłym pędzie, pod presją otoczenia, zapominając o swoich potrzebach, zdarza się, że dorosły jest przeciążony i postrzega swoje życie jako mozaikę niepowodzeń. Przyglądając się psychice osoby dorosłej, specjalista psycholog jest w stanie zawczasu udzielić wsparcia.

Czy czujesz, że to tekst o Tobie?

Jeśli tak, skontaktuj się z nami.

Pomoc psychologiczna on-line w Instytucie Zdrowia Mentalnego to wparcie psychoterapeutyczne, konsultacje psychiatryczne, mentoring zawodowy i osobisty. 

 

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right