Czym jest terapia EMDR?

Terapia EMDR (z ang. Eye Movement Desensitization and Reprocesing) łączy w sobie elementy wielu nurtów psychoterapeutycznych i aspekt neurofizjologiczny. Aktualnie prężnie się rozwija, zyskując wielu zwolenników. Podczas psychoterapii EMDR pracuje się z bardzo silnymi i intensywnymi emocjami, reakcjami z ciała i negatywnymi przekonaniami na swój temat oraz na temat otaczającego nas świata.

Co to jest terapia EMDR?

Ten rodzaj terapii bazuje na wrodzonej i naturalnej zdolności naszego mózgu do „gojenia się ran" czyli leczenia psychicznych urazów. Czasem jednak samoistne "gojenie się" zostaje zablokowane i niezbędna jest pomoc z zewnątrz aby mogło znów wznowić ten proces. Zazwyczaj urazy psychiczne i traumy przetwarzają się (czyli goją) samoistnie. Zachodzi wtedy odpowiednia komunikacja pomiędzy ciałem migdałowatym (które przechowuje nasze emocjonalne wspomnienia i informuje o zaistnieniu stresujących wydarzeń), hipokampem (który odgrywa rolę w procesie uczenia się, zapamiętywania i przechowuje wspomnienia na temat bezpieczeństwa i niebezpieczeństwa), a korą przedczołową (która pozwala na intelektualne przetworzenie wspomnień, analizuje, kontroluje nasze emocje i zachowanie i nadaje im kontekst czasowy).

Przetwarzanie naszych wspomnień pozwala na znalezienie prozdrowotnego rozwiązania, osłabia emocje i cierpienie. Gdy jednak ten rodzaj gojenia się traum zostanie zablokowany a wspomnienia nie zostaną odpowiednio przetworzone, zaczniemy doświadczać emocjonalnego cierpienia, pogorszy się nasze samopoczucie i jakość życia. Zaczniemy reagować w sposób nieadekwatny do sytuacji, nasze zachowania w odpowiedzi na stres będą nieadekwatnie intensywne. Pewne myśli, wspomnienia, sytuacje i emocje będą przypominały nam traumatyczne sytuacje, których kiedyś doświadczyliśmy, będziemy czuli się podobnie lub tak samo jak w tych trudnych wydarzeniach z przeszłości, w których kiedyś uczestniczyliśmy. Nasza reakcja będzie tak intensywna i mocna, jak wtedy, gdy obiektywnie byliśmy w sytuacji zagrożenia. Będziemy czuć się wtedy przytłoczeni i sfrustrowani.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż nieodpowiednio przetworzone traumatyczne wspomnienie przywołuje się i aktywuje w sytuacjach w jakiś sposób podobnych, co powoduje nadmierne pobudzenie ciała migdałowatego. Ciało migdałowate, które odpowiada za pamięć emocjonalną, wysyła wtedy sygnał że znajdujemy się w bardzo niebezpiecznej sytuacji i aby przetrwać instynktownie reagujemy walką, ucieczką lub „zamrożeniem". Tymczasem obiektywnie znajdujemy się w neutralnej sytuacji i nasza reakcja na stres okazuje się być bardzo przesadzona, nadmierna i nieadekwatna. Terapia EMDR pomaga naszemu mózgowi „przenieść" te trudne wspomnienia z ciała migdałowatego do kory przedczołowej, dzięki czemu możliwe jest wznowienie procesu „gojenia się" traum.

Jak przebiega terapia EMDR?

Podczas terapii EMDR naprzemiennie stymuluje się obie półkule mózgu poprzez ruchy gałek ocznych i inne bodźce, których celem jest przywołanie traumatycznych i bolesnych wspomnień z przeszłości. Gdy przywołamy przykre wydarzenia u pacjenta skupiamy się na tych obrazach z przeszłości i emocjach. Jest to bardzo trudne dla pacjentów, jednak taka konfrontacja z traumą pomaga przepracować sytuację tak, aby traumatyczne wydarzenie stało się zwykłym wspomnieniem, nie wywołującym już tak silnych emocji i nie mającym negatywnego wpływu na nasze codziennie funkcjonowanie.

Dla kogo terapia EMDR?

Terapia EMDR jest uniwersalna i może być stosowana niezależnie od wieku czy stanu zdrowia fizycznego pacjentów. Może być adresowana zarówno do dzieci jak i do dorosłych i seniorów. Nie ma też przeciwwskazań w przypadku osób chorych na nowotwory, Alzheimera itp. Terapia EMDR sprawdza się u osób które przeżyły traumatyczne wydarzenia i aktualnie odczuwają negatywne konsekwencje tego. Kiedy zatem możemy zastosować oddziaływania terapii EMDR?

  • w zespole stresu pourazowego,
  • w zaburzeniach nastroju,
  • w zaburzeniach lękowych,
  • w zaburzeniach odżywiania,
  • w terapii uzależnień od substancji psychoaktywnych,
  • w zaburzeniach osobowości,
  • w zaburzeniach dysocjacyjnych,
  • w depresji spowodowanej traumatycznymi wydarzeniami,
  • w interwencji kryzysowej,
  • w pracy z bólem chronicznym i fantomowym.

Terapia EMDR jest aktualnie rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne i Psychiatryczne i Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego. Jest ona bardzo skuteczna w leczeniu stresu potraumatycznego.

Umów wizytę

Sesja psychologiczna - Agnieszka Rolla

Jestem psychologiem i psychotraumatologiem. Prowadzę terapie indywidualne z osobami dorosłymi, szczególnie z osobami, które doświadczyły w swoim życiu zdarzeń traumatycznych.

Ukończyłam Psychologię na Uniwersytecie w Dundee w Wielkiej Brytanii oraz studia podyplomowe z psychotraumatologii na Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym SWPS. Ukończyłam również szkolenie ze stosowania metody Przedłużonej Ekspozycji (Prolonged Exposure, PE) oraz nowatorskiej terapii EMDR. Obie formy terapii stosuję w pracy z osobami, które doznały traumy (śmierć osoby bliskiej, ofiary wypadków, ofiary przemocy).

Pracuję z osobami, które doświadczyły różnych form wydarzeń traumatycznych, m.in.: śmierć bliskiej osoby, przemoc fizyczna, psychiczna oraz seksualna, ciężki wypadek samochodowy, choroba.


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right