Jak obecna sytuacja na świecie wpływa na Twoje zdrowie mentalne?

Postępująca globalizacja, ogromna ilość bodźców oraz zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja geopolityczna na świecie sprawiają, że coraz trudniej jest mieć pod kontrolą swoje zdrowie psychiczne. Negatywny wpływ współczesnego tempa życia nie tylko na ciało, ale i na ducha potęguje fakt, że w przeciągu ostatnich dwóch lat ludzkość doświadczyła dwóch bardzo istotnych, przełomowych wręcz wydarzeń - pandemii i wojny, mającej miejsce tuż za granicą kraju. Jaki wpływ mają te sytuacje na zdrowie mentalne i jak można sobie poradzić z rosnącym niepokojem?

Jak obecna sytuacja na świecie wpływa na psychikę?

Obecna sytuacja na świecie bez wątpienia ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Wiele osób, nawet tych, które do tej pory nie zgłaszały problemów z nadmiernym napięciem nerwowym, bezsennością czy rozdrażnieniem, zaczęło odczuwać nieprzyjemne skutki przedłużającego się stresu. Zarówno pandemia jak i zmieniający się dynamicznie układ sił we współczesnym świecie sprawiły, że znaczna część społeczeństwa zaczęła obawiać się o stabilność zatrudnienia, pewność dochodów, a nawet własne zdrowie czy życie. Trwanie w nieustającej gotowości i stanie permanentnego niepokoju doprowadziły z kolei do szeregu problemów ze zdrowiem mentalnym. Zaburzenia lękowe, depresja, samotność prowadząca do stopniowego izolowania się ze społeczeństwa czy wahania nastrojów to tylko jedne z wielu kłopotów, z którymi muszą się mierzyć współcześnie mieszkańcy państw rozwiniętych na całym świecie.

Jak poradzić sobie z problemami ze zdrowiem mentalnym?

Może wydawać się, że wraz z ustaniem wydarzeń mających negatywny wpływ na stan psychiczny, będzie możliwy szybki powrót do zwyczajnego funkcjonowania. Nie jest to jednak prawda, bowiem skutki przedłużającego się stresu i niepokoju mogą być odczuwane jeszcze przez długi czas po wyeliminowaniu bodźca, który je powodował, a objawy somatyczne bywają bardzo uciążliwe. Z tego względu bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie zgłosić się po fachową pomoc. Konsultacja psychologa może okazać się nieoceniona nie tylko w sytuacji, w której objawy zaburzeń lękowych czy stresu staną się nieznośne i zaczną utrudniać codzienne życie, ale także wcześniej, gdy gorsze samopoczucie dopiero się pojawia. Specjalista pomoże nie tylko przepracować już istniejące problemy, ale rozwieje również dopiero kiełkujące obawy. Dodatkowo, wyda odpowiednie zalecenia na przyszłość i zaproponuje techniki relaksacyjne, które ułatwią radzenie sobie z kłopotami i napięciem nerwowym w przyszłości. Trudne i niepokojące czasy, w których żyją współczesne społeczeństwa stanowią dla umysłu ogromne wyzwanie; z tego względu dobrze jest go nieco odciążyć i skorzystać z konsultacji z psychologiem.

Umów wizytę

Sesja psychologiczna - Wojciech Wasilewski

Jestem psychologiem i terapeutą z ponad 20-letnim doświadczeniem. Ukończyłem Studium Pomocy Psychologicznej IPZ, podyplomowy, całościowy kurs psychoterapii atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oparty na podejściu psychodynamicznym i systemowym, odbyłem pełny cykl szkoleń w zakresie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jestem absolwentem UKSW w Warszawie.

Zapraszam osoby, które czują się zmęczone życiem, doświadczają kryzysów i czują się bezsilne, czują się ofiarami własnych życiowych wyborów, lękają się, myślą, że życie straciło sens, boją się zmieniać swoje życie, nie potrafią się cieszyć.


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right