Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty online?

Wiele osób odczuwa lęk i niepewność na myśl o pójściu na psychoterapię. Osoby te często zwlekają z zapisaniem się na pierwszą wizytę z obawy o to, co ich czeka. Nierzadko przekonują sami siebie, że sami poradzą sobie z problemem i nie ma sensu korzystać z pomocy specjalisty. Poniżej przybliżymy Wam jak wygląda pierwsze wirtualne spotkanie z psychoterapeutą, aby zredukować lęk i obawy przed zgłoszeniem się na terapię. 

 

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą

 

Pierwsze spotkanie ma zawsze charakter zapoznawczy. Służy temu, aby psychoterapeuta poznał nas i dowiedział się z jakimi problemami się borykamy. Dlatego nie ma potrzeby, abyśmy specjalnie przygotowywali się czy też zamartwiali o to, co nas spotka. Warto zaufać specjaliście, być możliwie otwartym i w sposób nieskrępowany mówić o tym, co nas boli. Powodzenie w terapii zależy bowiem przede wszystkim od współpracy pacjenta z psychoterapeutą, od otwartości i wzajemnego zaufania. Bądźmy po prostu sobą, otwórzmy się, obdarzmy terapeutę zaufaniem i niczego przed nim nie ukrywajmy. Psychoterapeuta chce bowiem nam pomóc, dlatego odpowiadajmy szczerze na zadawane przez niego pytania.

 

O co może zapytać nas psychoterapeuta podczas pierwszego spotkania?


Pierwsza (i kilka kolejnych) sesja służy dokładnemu zgłębieniu naszych problemów. Psychoterapeuta będzie chciał poznać nasz sposób myślenia i interpretowania rzeczywistości, nasze problemy i trudności z jakimi się borykamy oraz emocje, jakich doświadczamy w określonych sytuacjach. Dlatego podczas pierwszej terapii zazwyczaj psycholog uważnie nas słucha i zadaje pytania. Celem tych pytań jest postawienie wstępnej diagnozy naszych problemów i trudności. Podczas pierwszej sesji możemy spotkać się z następującymi pytaniami:

  • Z jakich powodów zgłosiliśmy się na psychoterapię?
  • Nad czym chcielibyśmy pracować podczas psychoterapii?
  • Jakie mamy oczekiwania wobec terapii? Co chcielibyśmy, aby zmieniło się w naszym życiu?
  • Czy już kiedyś uczestniczyliśmy w psychoterapii indywidualnej lub grupowej?

Mogą pojawić się też pytania o nasze życie prywatne, rodzinne i zawodowe. O nasze nieprzyjemne i przyjemne wspomnienia, o sytuacje i okoliczności, w których aktualnie doświadczamy trudności, o nasze emocje i myśli w określonych sytuacjach.

Jeżeli zastanawiasz się czy wsaprcie psychologiczne Online jest dla Ciebie odpowiednim wyborem napisz do nas i umów się na konsultację.

Psychoterapia zawsze dostosowana jest do naszych potrzeb i oczekiwań. Dlatego każda sesja terapeutyczna wygląda nieco inaczej. Najważniejsza podczas spotkania z psychologiem jest nasza szczerość i otwartość.

 

Sesja psychologiczna - Ewelina Majkowska

 

Jestem psychologiem, interwentem kryzysowym, psychoterapeutką poznawczo – behawioralną w trakcie czteroletniego szkolenia w Akademii Motywacji i Edukacji, rekomendowanego przez PTTPB. Ukończyłam również szkolenie z terapii PTSD metodą Przedłużonej Ekspozycji.

Pracuję z osobami dorosłymi, które znalazły się w kryzysie psychicznym, zmagają się z obniżonym nastrojem, depresją, lękami, bezsennością, mają problem z podjęciem trudnej decyzji i potrzebują wsparcia.

 UMÓW WIZYTĘ

Zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne