O poszukiwaniu światła. Jak radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa w życiu dorosłym?

Trauma. Niszczy czy buduje na nowo? Potrafi zmienić bieg życia na zawsze. Powoduje zahamowanie normalnego rozwoju osobowości. Jest doświadczeniem jednorazowym albo procesem trwającym latami. Którego ciężko zapomnieć. Nawet gdy ustanie. Jak odróżnić doświadczenie traumatyczne od codziennych trudnych sytuacji? Piszemy o poszukiwaniu światła - jak radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa w życiu dorosłym - by odetchnąć pełną piersią.

Co to jest trauma?

To silny uraz psychiczny, wywołany niespodziewaną i przykrą sytuacją stresową - jednorazową lub trwającą długi czas - podczas którego organizm broni się.

Zagrożenie znika.

Trauma pozostaje.

I doskwiera.

 

Więcej o tym, czym jest trauma, przeczytasz w naszej Bazie Wiedzy

Jak odróżnić doświadczenie traumatyczne od codziennych trudnych sytuacji?

Jeśli stres po nieprzyjemnym przeżyciu nie opada, a Ty nic nie robisz, by go zniwelować, ta droga może doprowadzić Cię do wystąpienia zaburzeń dysocjacyjnych i PTSD (choroby psychosomatyczne oraz zaburzenia psychiczne).

Najbardziej dokuczliwe objawy traumy: natrętne myśli, koszmary senne, problemy z koncentracją, zaburzenia odżywiania, unikanie innych ludzi (problemy z nawiązaniem i podtrzymaniem relacji), myśli samobójcze, poczucie lęku, winy i wstydu.

Jakie są rodzaje traum?

Najczęstsze rodzaje traum to:

 • Trauma po wypadku.
 • Trauma po rozstaniu z partnerem.
 • Trauma po porodzie.
 • Trauma powojenna.
 • Trauma po przebytym gwałcie, napadzie.
 • Trauma po przemocy psychicznej w relacjach z rodzicami, partnerem, pracodawcą.

Trauma może pojawiać się na skutek działania, które nie było związane bezpośrednio z Tobą, ale którego byłeś świadkiem (akt wandalizmu, atak terrorystyczny, przemoc).

Nieprzepracowana trauma z dzieciństwa puka do drzwi aż do schyłku dni

Wydarzenia, które miały miejsce w Twoim dzieciństwie, ukształtowały Twoją młodość oraz to, jakim dorosłym jesteś.

 • Traumy z dzieciństwa żyzną glebę dla swojego wzrostu znajdują w zaciszu domów, na szkolnych korytarzach, na podwórkach pod blokiem. Szantaż. Wyśmiewanie. Izolacja. Poczucie winy. Zawstydzanie. Bycie obiektem krytyki.
 • Dlaczego ważne jest, by jak najszybciej poradzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami? Ponieważ nieprzepracowana trauma z dzieciństwa (również nieuświadomiona!) odbija się negatywnie na dalszym życiu.
 • Szukasz ulgi. Uciekasz w używki. Wchodzisz w kolejną wyniszczającą Cię relację. Męczą Cię koszmary nocne. Żyjesz w stresie. Czasem te wspomnienia pojawiają się nagle. Zaburzają równowagę. Innym razem - nie opuszczają Cię przez kilka dni z rzędu. Świadomie. Lub podświadomie.

Nieprzepracowana trauma z dzieciństwa puka do drzwi aż do schyłku dni. Wezwij ją do pojedynku. Poszukaj światła.

O poszukiwaniu światła. Jak radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa w życiu dorosłym?

W wychodzeniu z traumy nie ma drogi na skróty. Mówimy o tym wprost. Ciężko będzie Ci zmierzyć się z traumami z dzieciństwa. Ale bez tego nie dosięgniesz szczęścia.

Dlatego wskazujemy, jak radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa w życiu dorosłym:

 • Znajdź terapeutę, któremu zaufasz. Dobra relacja jest tym, co w terapii leczy. Musisz czuć się bezpiecznie.
 • Zaangażuj swoje ciało do wychodzenia z traumy. Pierwsze spotkania z psychoterapeutą mogą być niemiłe także dla Twojego ciała. Nagromadzone napięcie zacznie wychodzić. Pomóż mu w tym - wybierz ruch, który będzie tonował Twoje emocje, a nie je wzniecał. Pilates. Taniec. Wspinaczka. Regularne spacery. Masaż. Samoobrona (wskazana w traumie po przemocy).
 • Praktykuj uważność. Przeciwieństwem bezsilności jest… obecność. Tu i teraz. To dość oklepane hasło ostatnich lat. Ale działa. Dlaczego? Bo jeśli stale uciekasz od gnębiącej Cię traumy w zajętość, pogłębiasz swój problem. Zamiast unikania, praktykuj naukę świadomej obserwacji oddechu, skanowania całego ciała i odbierania sygnałów, które ono Ci daje.
 • Terapia traumy EMDR. Jej celem jest przywrócenie naturalnego funkcjonowania obu półkul mózgowych w przetwarzaniu doświadczeń. Pod okiem psychotraumatologa przepracujesz traumy z dzieciństwa, młodości i życia dorosłego. Nadasz im nowe znaczenie. Poczujesz ulgę. Dla kogo jest terapia EMDR? To uniwersalna metoda, stosowana niezależnie od wieku i stanu zdrowia fizycznego pacjentó
 • Żyj życiem, które lubisz. Od teraz. Codziennie pielęgnuj ważne dla Ciebie wartości. Stań się czułym obserwatorem swojego ciała i umysłu. Zacznij prowadzić dziennik terapeutyczny. Zapisuj w nim choćby najmniejsze postępy. Idź do przodu.

Trauma z dzieciństwa - niszczy czy buduje na nowo?

Przepracowanie traumy pomoże Ci uporać się z przeszłością. Zmienić przyszłość. Nie powielać błędów. Być lepszym dla świata niż ludzie, których zgnębili Ciebie.

Walcz o siebie!

Szukaj rozwiązań, a nie wymówek.

Terapia traumy EMDR w Instytucie Zdrowia Mentalnego. Zapisz się.

 

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right