Trauma - Jak leczyć? Jakie są objawy?

Zdrowie psychiczne jest równie ważne co problemy związane ze zdrowiem fizycznym, dlatego też gdy pojawiają się w naszym życiu problemy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, należy zadbać o ich odpowiednie leczenie. Trauma jest pewnego rodzaju urazem psychicznym, który powoduje wiele objawów, które utrudniają spokojne życie. Dlatego też warto wiedzieć czym, jest trauma, jakie wydarzenia mogą prowadzić do traumy, jakie są jej objawy oraz jak ją leczyć. Odpowiedź na te i inne pytania w tekście poniżej.

Trauma - co to jest?

Trauma jest pewnego rodzaju urazem psychicznym, który powstaje wskutek mocnych i silnych przeżyć oraz emocji. Trauma jest bardzo mocną raną, która sprawia, że człowiek na wielu płaszczyznach inaczej, niż dotychczas funkcjonuje. Trzeba pamiętać, że oprócz zmian psychicznych można odczuwać również skutki fizyczne traumy. Trauma realnie wpływa na nasze życie, dlatego też warto ją leczyć, gdyż jest pewnego rodzaju silnym, permanentnym stresem, z którym nasz organizm sobie nie radzi.

Kiedy pojawia się trauma?

Trauma bardzo często pojawia się po przeżyciu bardzo mocno pewnego zdarzenia. Może ono być związane z katastrofą w ruchu drogowych, byciu ofiarą napaści, gwałtu, porwania lub przemocy fizycznej albo psychicznej. Czynnikami powodującymi traumę są również kwestie związane z pracą zawodową m.in. udział w misjach wojskowych, codzienna praca ratownika medycznego, kierowcy karetki, praca lekarza lub policjanta, którzy są narażeni na narażenie życia oraz zdrowia i wiele stresogennych sytuacji. Zdarza się jednak, że trauma jest związana z naszymi przeżyciami w strefie prywatnej np. ze śmiercią bliskiej osoby, rozstaniem, zranieniem, zaniedbaniem lub porzuceniem w dzieciństwie przez rodziców, ciężkim porodem dziecka, nieprzepracowaniem emocji i wiele innych.

Jakie są Objawy traumy

Objawy związane ze zjawiskiem traumy należy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą kategorią są objawy związane z samopoczuciem i emocjami. Druga natomiast jest związana z aspektem fizycznym. Do objawów emocjonalnych związanych z traumą należą problemy ze skupieniem i koncentracją, wyparcie i zaprzeczenie pewnych wydarzeń ze świadomości, lęk i strach, niestabilność emocjonalna, obarczanie się winą, płacz, niechęć uczestnictwa w życiu społecznym, poczucie nicości i smutku. Główne objawy związane z fizycznością to problemy z jedzeniem, niechęć do jedzenia lub zajadanie emocji, bezsenność, brak możliwości utrzymania skupienia, długotrwałe zmęczenie, ból, sztywność mięśni oraz szybkie bicie serca niespowodowane żadną aktywnością fizyczną lub innymi emocjami.

Jak leczyć traumę?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że trauma jest poważnym schorzeniem, które wymaga odpowiedniego leczenia i działania. W takim przypadku najlepiej jest udać się do lekarza specjalisty. Psycholog lub psychiatra to osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pomoże w poradzeniu sobie ze skutkami traumy. Trzeba pamiętać, że nieleczona trauma może mieć wiele konsekwencji zarówno związanych ze zdrowiem psychicznym jak i fizycznym. Przede wszystkim osoby borykające się z traumą bardzo często sięgają po używki, mają problemy z funkcjonowaniem zarówno w domu jak i pracy, ciągły stres wpływa negatywnie również na nasze zdrowie fizyczne.

Podczas leczenia traumy to specjalista decyduje czy zastosować psychoterapie, czy leczenie farmakologiczne, a może połączyć te elementy razem. Warto zwrócić się o pomoc, aby móc poprawić jakość swojego życia, ponieważ leczenie w większości przypadków przynosi pozytywne rezultaty.

Podsumowanie

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i wpływa na wiele aspektów naszego funkcjonowania, dlatego też warto o nie dbać. Gdy pojawiają się ciężkie przeżycia i gorszy czas w życiu należy wybrać się do odpowiedniego specjalisty, aby porozmawiać o naszych rozterkach oraz w razie potrzeby leczyć różnego rodzaju urazy oraz schorzenia psychiczne.

Umów wizytę

Sesja psychologiczna - Agnieszka Rolla

Jestem psychologiem i psychotraumatologiem. Prowadzę terapie indywidualne z osobami dorosłymi, szczególnie z osobami, które doświadczyły w swoim życiu zdarzeń traumatycznych.

Ukończyłam Psychologię na Uniwersytecie w Dundee w Wielkiej Brytanii oraz studia podyplomowe z psychotraumatologii na Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym SWPS. Ukończyłam również szkolenie ze stosowania metody Przedłużonej Ekspozycji (Prolonged Exposure, PE) oraz nowatorskiej terapii EMDR. Obie formy terapii stosuję w pracy z osobami, które doznały traumy (śmierć osoby bliskiej, ofiary wypadków, ofiary przemocy).

Pracuję z osobami, które doświadczyły różnych form wydarzeń traumatycznych, m.in.: śmierć bliskiej osoby, przemoc fizyczna, psychiczna oraz seksualna, ciężki wypadek samochodowy, choroba.


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right