Skuteczne metody radzenia sobie z traumą złożoną C-PTSD

Z pewnością nie raz słyszałeś o PTSD, które zazwyczaj kojarzy nam się z traumatycznym przeżyciem. PTSD może być przyczyną bardzo dużego niepokoju związanego z traumatycznym doznaniem i może objawiać się poprzez nawracające, intruzywne myśli, flashbacki, koszmary senne, nadmierną czujność, poczucie ciągłego zagrożenia oraz nieadekwatne zachowania. Mniej znanym zaburzeniem jest tak zwane C-PTSD (complex post-traumatic stress disorder). Mimo tego, że PTSD i C-PTSD mają całkiem sporo wspólnych cech to tak naprawdę są to dwa różne zaburzenia.

Jaka jest różnica pomiędzy PTSD a C-PTSD?

Jedną z najbardziej istotnych różnic pomiędzy tymi dwoma zaburzeniami jest czas trwania traumatycznego zdarzenia. PTSD, z reguły, jest spowodowane przez jedno konkretne wydarzenie lub kilka wydarzeń w krótkim czasie, natomiast C-PTSD zazwyczaj powstaje w wyniku doświadczania powtarzających się mniej traumatycznych doznań czasami nawet tak małych, że trudno nam sobie uświadomić, które dokładnie to mogłyby być sytuacje. Mogą na to składać się również doświadczenia z okresu naszego dzieciństwa gdy byliśmy tak mali, że nawet tego nie pamiętamy. Doświadczenia takie jak przemocowe związki i uzależnienia również mogą być przyczyną rozwinięcia się C-PTSD. To sprawia, że C-PTSD jest bardzo złożonym zaburzeniem, ponieważ zawiera w sobie trudne do zidentyfikowania przyczyny oraz tzw. wyzwalacze.

Trudne do wytrzymania flashbacki

To co też jest bardzo charakterystyczne dla C-PTSD to flashbacki, które nie są zwykłymi wspomnieniami. Zazwyczaj jak chcemy sobie coś przypomnieć, na przykład naszego ukochanego psa, to w naszym umyśle powstanie obraz naszego czworonoga. Zazwyczaj również jest tak, że myślimy o naszych wspomnieniach w postaci krótkich filmików, które odtwarzamy w naszych umysłach i towarzyszą im doznania wizualne, dźwiękowe oraz uczucia związane z tym wspomnieniem. Natomiast przy C-PTSD wspomnienia nie są odtwarzane, ani w postaci filmików ani obrazów, nie jesteśmy w stanie nic zobaczyć, usłyszeć, jedyne czego możemy doświadczyć to odczucia w ciele. Czujemy przerażenie, złość, wstyd, poczucie winy, ale nie mamy żadnych wspomnień, do których moglibyśmy się odnieść jako do przyczyny tego co czujemy. Tak silne odczucia mogą pojawiać się kilka razy dziennie i mogą trwać ok 10 sekund lub nawet towarzyszyć nam przez cały dzień. Funkcjonując w ten sposób, po pewnym czasie możemy zacząć myśleć, że jest z nami coś nie tak, że może zwariowaliśmy, że nie potrafimy już normalnie żyć. W związku z tym, zaczynamy postrzegać nasze emocje jak coś bardzo złego. Dzieje się tak, ponieważ tak silne wahania nastrojów zaburzają nasze codzienne życie. Czasami prowadzą do uzależnień, poczucia bycia bezbronnym, marudnym, wściekłym, smutnym i nieprzewidywalnym. Tworzenie i utrzymywanie relacji mogą być bardzo trudne, tak samo jak znalezienie i utrzymanie pracy, oraz nawet tak prozaiczne zadanie jak zrobienie zakupów może powodować bardzo silne lęki.

Skąd mam wiedzieć, kiedy szukać pomocy?

Zazwyczaj trudno jest samemu stwierdzić, że powinno się skorzystać z pomocy ale jeżeli nachodzą cię natarczywe, niepokojące myśli związane z traumatycznym wydarzeniem przez okres dłuższy niż jeden miesiąc od wydarzenia oraz jeżeli poniższe stwierdzenia w pewien sposób opisują ciebie to warto skontaktować się ze specjalistą:

  • W ciągu dnia doświadczam bardzo dużo, zmiennych emocji.
  • Odczuwam bardzo duży brak motywacji, ogromne poczucie rozleniwienia.
  • Miewam takie momenty, w których bez żadnego powodu nagle odczuwam złość, smutek, przygnębienie lub wstyd.
  • Mam trudności z czynnościami, z którymi inni radzą sobie bez większych problemów.

Obecnie jest kilka metod terapeutycznych dzięki, którym będziesz mógł przepracować swoje traumatyczne doświadczenia i uwolnić się od objawów, które uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie i cieszenie się życiem. Do najczęściej stosowanych metod zaliczamy: terapię poznawczo-behawioralną oraz EMDR. Pamiętaj, że im wcześniej otrzymasz specjalistyczną pomoc tym lepiej, ponieważ z czasem objawy mogą się nasilać i będzie ci trudniej wyzdrowieć.

Autorką tekstu jest Agnieszka Rolla - psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR

Umów wizytę

Agnieszka Rolla

Jestem psychologiem i psychotraumatologiem. Prowadzę terapie indywidualne z osobami dorosłymi, szczególnie z osobami, które doświadczyły w swoim życiu zdarzeń traumatycznych.

Prowadzę terapię w języku polskim i angielskim.

Ukończyłam Psychologię na Uniwersytecie w Dundee w Wielkiej Brytanii oraz studia podyplomowe z psychotraumatologii na Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym SWPS. Ukończyłam również szkolenie ze stosowania metody Przedłużonej Ekspozycji (Prolonged Exposure, PE) oraz nowatorskiej terapii EMDR. Obie formy terapii stosuję w pracy z osobami, które doznały traumy (śmierć osoby bliskiej, ofiary wypadków, ofiary przemocy).

Przez kilka lat pracowałam w Wielkiej Brytanii. Jako psycholog i terapeuta prowadziłam indywidualne terapie, które skupiały się na łagodzeniu objawów PTSD (zespołu stresu pourazowego). Pracowałam również z ofiarami przemocy w rodzinie (Niebieska Linia), stosując metody Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Zajmuję się wsparciem klientów w sytuacjach kryzysowych zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. W swojej pracy korzystam z technik Mindfulness, które wzbogacają proces terapeutyczny.

Jeśli masz za sobą trudne doświadczenia, takie jak:

śmierć bliskiej osoby
przemoc fizyczna
przemoc psychiczna
przemoc seksualna
przemoc w rodzinie
ciężki wypadek samochodowy
ciężka choroba
depresja
lęki i nerwice
praca w stresie
wypalenie zawodowe
wszystkie inne, które odcisnęły się na twojej psychice
Zapraszam do spotkania.

***

I am a Psychologist and a PTSD therapist. I have graduated with MA Honours in Psychology, University of Dundee, Great Britain. A few years later I have completed my postgraduate studies in Psychotrumatology at SWPS University in Warsaw. During the studies, I have gained in-depth knowledge of methods used to treat the symptoms of PTSD (Prolonged Exposure - PE and EMDR - Eye Movement Desensitization and Reprocessing). For the last few years, I have been successfully
using both methods in sessions with patients who have experienced situations in their lives that led them to traumatic reactions ( of a loved one, road accidents, violence or mobbing).
I have also worked at Niebieska Linia (Helpline for the victims of domestic violence) where I used the method called Solution Focused Therapy. It gave me vast experience in helping people who suddenly found themselves in a difficult life situation.
In my work, I use Mindfulness techniques that enrich the process of healing.


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right