Jak długo trwa terapia online dla dzieci?
W Instytucie Zdrowia Mentalnego jesteśmy nastawieni na krótkoterminowe porady i konsultacje przez internet dla dzieci i rodziców, ponieważ kiedy proces terapeutyczny trwa zbyt długo, młodzież niecierpliwi się i traci zapał do pracy. Jednak trzeba podkreślić, że każda sytuacja jest inna, każda terapia ma indywidualny charakter i czas trwania.
W jakim zakresie rodzic uczestniczy w spotkaniach?
Każdorazowo - na początku lub przed końcem sesji - dorosły dołącza na 15 minut w przypadku młodszych dzieci, w przypadku młodzieży należy ustalić ten zakres indywidualnie z dzieckiem, rodzicem i terapeutą.
Jaka jest rola rodzica w spotkaniu z psychologiem dziecięcym?
Zaangażowanie rodzica jest bardzo istotne z punktu widzenia powodzenia procesu terapeutycznego. Dziecko - które nie jest pozostawione samo sobie - odczuwa, że bliskie jego sercu osoby poważnie podchodzą do zagadnienia. Są obecne, rozumiejące i dążą do celu, którym jest dobro dziecka i całej rodziny.
W trakcie terapii stosuj się do zaleceń specjalisty. To pozytywnie wpłynie na przebieg i efektywność procesu.
Czy pytać dziecko o jego preferencje względem psychologa?
Tak. Płeć i wiek terapeuty mogą być istotne dla starszej młodzieży. Jeśli są dobrane zgodnie z życzeniem nastolatka, ten odczuwa swobodę podczas sesji, co przekłada się na dobrą współpracę ze specjalistą.
Terapia Twojego dziecka to dla Ciebie ważne zadanie. Dlatego wspieraj swoje dziecko. Czasem wystarczy szczera rozmowa, przytulenie i przystopowanie w codziennym biegu, by pochylić się nad trudnościami dorastającego człowieka.
Konsultacje wychowawcze dla rodziców - czym są i kiedy z nich skorzystać?
Nie ma znaczenia, czy jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami, czy też nie - problemy lub wątpliwości związane z wychowaniem i rozwojem dzieci mogą pojawić się zawsze, niezależnie od naszej wiedzy czy doświadczenia. Konsultacje wychowawcze to jeden ze sposobów aby otrzymać profesjonalne wsparcie w tym zakresie i lepiej zrozumieć, co dzieje się z naszą pociechą.
Czym są konsultacje wychowawcze?
Ważnym jest, aby zaznaczyć, że konsultacje nie są rodzajem terapii, zaś formą poradnictwa wychowawczego i psychologicznego. Zadaniem konsultacji oraz specjalisty, które je prowadzi jest zapewnić wyżej wspomniane wsparcie w trudnej, nowej bądź niezrozumiałej dla rodziców sytuacji.
Można na nich zasięgnąć porady, wypracować nowe rozwiązania wychowawcze, skutkujące lepszym funkcjonowaniem rodziny, rozważyć możliwości rozwiązania obecnego problemu oraz obrać kierunek, w jakim najlepiej podjąć kolejne działania, jeśli takie są konieczne.
Na konsultacjach wychowawczych specjalista przygląda się temu, jak funkcjonuje rodzina oraz dziecko, obserwuje metody wychowawcze oraz tłumaczy, jak przebiega prawidłowy rozwój w okresie, w jakim znajduje się obecnie dziecko lub adolescent. Wraz ze zdobyciem takich informacji następuje współpraca między rodzicami, czasem także rodzicami wraz z dzieckiem/dziećmi oraz profesjonalistą w kierunku wypracowania nowych sposób komunikacji, pomocy oraz jak najlepszego wychowania pociechy.
Kiedy można skorzystać z konsultacji?
Z konsultacji możemy skorzystać zawsze, gdy odczuwamy potrzebę rozwiania naszych wątpliwości związanych z dzieckiem lub jego rozwojem; gdy nasze dziecko podejmuje niezrozumiałe dla nas działania i chcemy je wesprzeć, zrozumieć; gdy nie jesteśmy pewni, czy wychowanie naszego dziecka idzie w dobrym kierunku i czy działania, które podejmujemy mu służą; gdy po prostu chcemy skonsultować różne rozterki dręczące rodziców dzieci w różnym wieku.
Dla kogo konsultacje wychowawcze?
Nasi specjaliści pracują online z dziećmi w wieku od 12 roku życia, ale na konsultacje wychowawcze zapraszamy także rodziców młodszych dzieci. Rodzic jest dla dziecka najważniejszą osobą, warto więc samemu zyskać wsparcie w procesie wychowawczym, aby być dla swojego dziecka najlepszym możliwym wsparciem.
Praca w formie konsultacji wychowawczych może obejmować trudności zarówno wczesnego dzieciństwa i wszelkich zmian zachodzących w rodzinie jak również problemów z jakimi boryka się adolescent (oraz jego rodzice) w trakcie dojrzewania - niska samoocena, trudności w relacjach z innymi, problemy z lękiem, stresem, agresją, problemy szkolne, niepewność swojej tożsamości, strach przed ważnymi życiowymi decyzjami.
Życie młodego człowieka pełne jest zmian, wewnętrznych oraz zewnętrznych, w związku z czym na linii komunikacji dziecko-rodzic często pojawiają się trudności. W tym także może pomóc skorzystanie z konsultacji wychowawczych, zrozumienie genezy owych konfliktów i wraz z nabytą wiedzą, wypracowanie nowych rozwiązań – taka droga przywraca ład i spokój w rodzinie.
Kto bierze udział w konsultacjach?
W konsultacjach, zależnie od wieku dziecka lub dzieci oraz woli rodziców, może brać udział cała rodzina lub sami rodzice/rodzic. Jest to zależne od potrzeb rodziców, rodzaju problemu lub wątpliwości z jakim przychodzą oraz chęci uczestnictwa dziecka w takiej konsultacji.
Dlaczego warto skorzystać z konsultacji wychowawczych?
Nikt nie jest specjalistą od wszystkiego, dlatego często zasięgnięcie opinii osoby wykwalifikowanej w danej dziedzinie pomaga rozwiać wątpliwości lub chociaż nakierować w prawidłowym kierunku. Jeśli czujemy, że coś dzieje się z naszym dzieckiem, nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, czy jest to naturalny element rozwojowy, efekt naszych niepożądanych działań lub faktycznie zaburzenie, najlepiej skonsultować to z kimś, kto po zdobyciu odpowiednich informacji będzie w stanie odróżnić te trzy od siebie. Profesjonalista zapewni nam odpowiednie wsparcie, pokieruje we właściwym kierunku, pomoże z trudnościami stojącymi przed zmartwionymi rodzicami.