Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa, nazywana często lękiem uogólnionym jest zaburzeniem dotykającym coraz większą część społeczeństwa, najczęściej osoby młode między 25 a 45 rokiem życia. Lęk związany z nerwicą utrudnia codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym, odbija się na każdej płaszczyźnie życia.

Najczęstsza z nerwic - nerwica lękowa odnosi się do wielu różnych symptomów. Cechuje się ona lękiem, towarzyszącym chorującej osobie przez praktycznie cały czas. Mimo tego że zazwyczaj chory zdaje sobie sprawę z tego, że jego dolegliwości mają podłoże psychiczne, nie jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie.

Główne przyczyny nerwicy to przede wszystkim:

  • czynniki neurochemiczne, związane z działaniem mózgu i neuroprzekaźników;
  • czynniki osobowościowe
  • czynniki związane z życiem rodzinnym, wychowaniem, środowiskiem społecznym
  • czynniki kulturalno-społeczne, życie w biegu, stawianie sobie wysoko poprzeczki, brak czasu na odpoczynek i zadbanie o swój dobrostan psychiczny,
  • nadużywanie środków psychoaktywnych

 

Najważniejsze i najczęstsze objawy nerwicy lękowej:

Nerwica lękowa powoduje różne objawy zarówno somatyczne jak i psychosomatyczne. Do najważniejszych objawów nerwicy lękowej można zakwalifikować:

  • uczucie niewyjaśnionego lęku, napięcia i zdenerwowania, które towarzyszy choremu cały czas
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nerwica żołądka)
  • kołatanie serca, podwyższony puls i ciśnienie, uczucie ucisku w klatce piersiowej (nerwica serca), konieczne jest wykluczenie innych chorób;
  • poczucie braku kontroli nad lękiem i swoim ciałem
  • bóle i zawroty głowy;
  • duszności, płytki oddech, hiperwentylacja, kłucie w okolicy klatki piersiowej, brak kontroli nad lękiem (nerwica wegetatywna);
  • przewlekłe zmęczenie;
  • mrowienie rąk, drżenie rąk
  • problemy z koncentracją i skupieniem się.

 

Co zrobić jeśli zauważysz u siebie objawy nerwicy lękowej?

 

Nie wahaj się – zgłoś się do specjalisty. Objawy nie leczonej nerwicy będą się nasilać i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

W momencie zaobserwowania u siebie objawów nerwicy lękowej, zwróć się do lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychoterapeuty. Zazwyczaj specjalistyczna diagnostyka opiera się przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób, na przykład serca, układu pokarmowego, czy też układu oddechowego.

Na naszej stronie znajdziesz Test Zdrowia Psychicznego. Możesz go wypełnić i uzyskać informacje o swoim stanie zdrowia.

 

Zastanawiasz się czy  warto skorzystać z psychoterapii?

 

W przypadku diagnozy nerwicy lękowej i pełnych objawów nerwicy, psychoterapia ma szczególne znaczenie. Pomaga w zwalczaniu symptomów i przyczyn nerwicy. Zazwyczaj  pacjentom ze zdiagnozowaną nerwicą z proponuje się terapię poznawczo-behawioralną, jednak zawsze jest to kwestia indywidualna.  W trakcie sesji terapeutycznych, pacjent rozmawia z terapeutą, a czasami także wykonuje dodatkowe ćwiczenia. Spore znaczenie w procesie leczenia ma również psychoedukacja, dzięki której pacjent zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak radzić sobie z lękiem i nieracjonalnymi myślami.

 

Co możesz zrobić już dziś, aby pomóc sobie w opanowaniu nerwicy lękowej?

 

Dodatkowo warto wdrożyć działania relaksacyjne np.: uprawiania jogi i medytacji, gorące kąpiele z solą, relaksacja, unikanie kofeiny, głębokie oddychanie. Warto pamiętać o zdrowej diecie, wysypianiu się, uprawianiu sportu a przede wszystkim o wsparciu bliskich osób.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right