Czy warto korzystać z psychoterapii?


Czy warto korzystać z psychoterapii?

W obecnych czasach temat zdrowia psychicznego stał się bardzo popularny. Coraz częściej zachęca się każdego do dbania o swój komfort psychiczny, a także do korzystania z usług psychologów i psychoterapeutów. To właśnie ci ostatni prowadzą psychoterapie, z których dzisiaj korzysta coraz więcej ludzi, niekoniecznie tych w trudnej sytuacji życiowej. Czemu tak naprawdę ma służyć praca z psychoterapeutą i czy warto skorzystać z jego usług?

Czym jest psychoterapia i na czym to polega?

Psychoterapia to wspólna praca z wykwalifikowanym terapeutą, która ma na celu zmianę szkodliwych przekonań, lepsze poznanie samego siebie, swojego charakteru i pragnień, a także uporanie się z dawnymi traumami i trudnymi wspomnieniami. Czasem trwa przez kilka miesięcy, innym razem nawet kilka lat. W znacznym stopniu opiera się na indywidualnym podejściu do pacjenta. Istnieją różne rodzaje psychoterapii indywidualnej i to terapeuta decyduje, jaką metodę zastosować w przypadku jego pacjenta.

Psychoterapia to najczęściej cykl regularnych spotkań i rozmów z psychoterapeutą. Niekiedy pacjent ma wykonać jakieś zadanie w domu lub spróbować zastosować pewne techniki w swoim codziennym życiu.

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?

Korzystanie z psychoterapii niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim pozwala odzyskać spokój i umocnić swoją psychikę. Po ukończeniu psychoterapii człowiek staje się pewniejszy swoich pragnień i wyznawanych wartości, lepiej rozumie własne potrzeby, uczy się asertywności i budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Warto przy tym pamiętać, że terapia to przede wszystkim praca pacjenta. Dobry psychoterapeuta nie będzie podawał rozwiązania problemu na złotej tacy, ale da swemu podopiecznemu odpowiednie narzędzia i pokaże mu, jak może lepiej zrozumieć samego siebie i podejmować decyzje w zgodzie ze sobą.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Wybór dobrego psychoterapeuty ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej terapii. Z tego powodu warto poświęcić na to więcej czasu i sprawdzić różne oferty. Najlepiej zdecydować się na terapeutę, który jest pozytywnie oceniany przez wiele osób. Pomagają w tym strony zbierające opinie. Warto ich szukać poza stroną danego specjalisty, aby nie były przez niego w żaden sposób modyfikowane lub ukrywane. Oprócz tego należy szukać terapeuty o konkretnych cechach, m.in.:

  • powinien budzić zaufanie — terapeucie często trzeba opowiedzieć o trudnych doświadczeniach ze swojego życia, dlatego zaufanie to absolutna podstawa;
  • powinien być neutralny — terapeuta nie może narzucać swemu pacjentowi rozwiązań i sugerować mu, w jaki sposób powinien kierować swoim życiem;
  • powinien wspierać swojego pacjenta i mieć na uwadze jego potrzeby — jeśli dany sposób terapii nie działa przez dłuższy okres czasu, dobry psychoterapeuta poszuka dla swojego pacjenta innej metody.

Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii

Psychoterapię można prowadzić na różne sposoby, skupiając się na zupełnie różnych elementach ludzkiej psychiki. Z tego względu można wyodrębnić różne jej rodzaje. Dobry terapeuta najczęściej przed dobraniem sposobu terapii rozmawia ze swoim pacjentem, poznaje jego problem i tłumaczy mu, w jaki sposób dana metoda może pomóc w jego rozwiązaniu.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Ten typ terapii najczęściej stosuje się w zwalczaniu lęków pacjentów związanych z różnymi sytuacjami — wyimaginowanymi lub też nie. Polega to na pracowaniu nad konkretnymi zachowaniami i reakcjami pacjenta. Dużą rolę w procesie tej terapii odgrywają schematy myślowe. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi je znaleźć, zrozumieć i zmienić, aby w ten sposób pozbyć się lęku.

Psychoterapia psychodynamiczna

Ten rodzaj psychoterapii skupia się przede wszystkim na impulsach i rozwiązaniu problemów emocjonalnych, których pacjent nie jest w pełni świadomy. Bardzo ważną częścią tej metody jest zrozumienie wzorców zachowań i odkrycie ich pochodzenia. Terapeuta pomaga pacjentowi uświadomić sobie istnienie tych wzorców i pomaga znaleźć sposób na ich zmianę.

Psychoterapia psychoanalityczna

To psychoterapia, która w znacznym stopniu skupia się na samopoznaniu. Podczas spotkań analizuje się procesy podświadome pacjenta i pozwala mu odkrywać samego siebie. Terapeuta musi w tym przypadku zachować szczególną neutralność, aby jego podopieczny rzeczywiście dotarł do prawdy na swój własny temat.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right