Stres w życiu codziennym - jak sobie z nim poradzić?


Stres - poradź sobie z nim!

Zawrotne tempo życia, nadmiar obowiązków oraz postępująca globalizacja mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców krajów rozwijających się. Większość osób przynajmniej raz w życiu, w problematycznej bądź skomplikowanej sytuacji, doświadcza stresu - nie ma w nim nic złego o ile jest krótkotrwały. Jeśli jednak stres staje się codziennym towarzyszem lub jego skutki zaczynają być odczuwalne i dokuczliwe, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą na rozładowanie napięcia.

Stres - czym jest i jakie są jego skutki?

Stres najprościej można wytłumaczyć, jako reakcję organizmu na czynnik zewnętrzny, który zaburza jego równowagę, nadmiernie obciąża lub przekracza indywidualne zdolności do sprostania wyzwaniu czy rozwiązania problemu. Czynniki, które go powodują, określa się mianem stresorów i stanowią naprawdę liczną grupę - stresorem może więc być hałas, lot samolotem lub ważny egzamin, ale także wojna, zmiana miejsca zamieszkania czy doświadczenie poważnej choroby. Stres krótkotrwały jest naturalną reakcją obronną organizmu, który stymulowany jest do podjęcia walki lub ucieczki i nie wywołuje on szkodliwych skutków. Inaczej jest w przypadku stresu długotrwałego, który jest wskazaniem do szukania pomocy psychologa online.

Stres długotrwały może nieść ze sobą naprawdę przykre konsekwencje, nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Przede wszystkim, stale utrzymujące się napięcie może prowadzić do znacznego pogorszenia się oraz częstych wahań nastroju, a także zaburzeń snu, najczęściej bezsenności lub problemów z zasypianiem. Nadmierne obciążenie psychiczne skutkuje także zaburzeniem funkcji poznawczych oraz utrudnia zapamiętywanie nawet prostych informacji, znacznie pogarsza także koordynację i zdolność do reagowania na bodźce. Jeśli zaś chodzi o fizyczne skutki stresu, zalicza się do nich między innymi bóle mięśni, głównie karku oraz pleców, zawroty i bóle głowy oraz całe spektrum dolegliwości trawiennych, między innymi zaparcia, bóle brzucha oraz zmniejszony lub nadmierny apetyt. Warto pamiętać, że problemy ze stresem mogą przerodzić się w Traumatyczne przeżycia związane z daną sytuacją. Warto wówczas skorzystać z metody EMDR.

Jak radzić sobie ze stresem?

Ze stresem można sobie radzić zarówno przy pomocy domowych sposobów jak i przy udziale osób trzecich i farmakoterapii. Czując się przytłoczonym przez obowiązki oraz problemy, należy znaleźć ujście dla istniejącego napięcia. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest aktywność fizyczna, niekoniecznie bardzo forsująca, uprawiana przez minimum pół godziny dziennie. Równie pomocne w walce ze stresem może okazać się realizowanie hobby czy pasji, czyli jednym słowem wykonywanie czynności, które sprawiają przyjemność i prowadzą do zrelaksowania się całego ciała i umysłu. Także odpowiednia dieta i właściwa ilość snu (minimum 7h na dobę, najlepiej w tych samych godzinach co noc) mogą minimalizować lub przynajmniej ograniczać negatywne skutki napięcia nerwowego. Pomocne w sytuacjach stresowych okażą się także techniki relaksacyjne i nabycie umiejętności zdrowego odpoczynku, który wyklucza używanie elektroniki i pozwala oczyścić i wyciszyć umysł.

Czasem zdarza się jednak, że domowe sposoby okazują się nieskuteczne, a stres nie mija - wówczas nieocenione może się okazać wsparcie psychologa. Mimo że często pierwsza wizyta wzbudza niepokój, osoba doświadczająca permanentnego napięcia nerwowego zazwyczaj odczuwa poprawę już po kilku sesjach, a wraz z zakończeniem terapii potrafi ona zwykle radzić sobie z problemami i negatywnymi emocjami we właściwy sposób. Osobom, które nie mogą bądź nie chcą opuszczać domu, a czują potrzebę rozmowy ze specjalistą, z pomocą przychodzi psycholog online, który za pośrednictwem aplikacji przeprowadzi sesję analogiczną do tej odbywającej się w gabinecie.

Umów wizytę

Sesja psychologiczna - Aleksandra Rychlik-Traczyk

Jestem psychoterapeutką w trakcie szkolenia w czteroletnim kursie psychoterapii systemowej w nurcie integracyjnym w Szkole Psychoterapii Dialog.

W pracy terapeutycznej z dorosłymi bardzo pomaga mi doświadczenie z biznesu oraz podejście systemowe. Niejednokrotnie trafiają do mnie klienci doświadczający kryzysu, którego przyczyny leżą pomiędzy obszarem rodzinnym a zawodowym. Jednocześnie doświadczenie w roli coacha pozwala pracować z klientami, których celem jest rozwój osobisty i zawodowy.

Zapraszam do współpracy osoby:

borykające się z obniżonym nastrojem, depresją, mające poczucie, że sobie nie radzą, potrzebujące wsparcia w obszarze znalezienia work - life balance, są wystawione na dużą ilość stresu, które mają w życiu codziennym dużo poczucia winy i poczucia bycia „niewystarczającym", przeżywające kryzys psychiczny


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right