Nerwica lękowa - objawy, leczenie, pomoc

Lęk to naturalna reakcja organizmu na wyzwania dnia codziennego. Jeśli jednak pacjent zaczyna odczuwać lęk o wyjątkowo silnym natężeniu, który utrzymuje się przez dłuższy czas i znacząco utrudnia mu normalne funkcjonowanie, wówczas może być to objaw nerwicy lękowej. Ponadto wspomniane zaburzenie zwykle wiąże się także z niebezpiecznymi atakami paniki, dlatego nie wolno go bagatelizować. Zatem, jak rozpoznać nerwicę lękową i gdzie szukać pomocy?

Nerwica lękowa

Życie we współczesnym świecie jest niezwykle szybkie i stresujące, przez na co dzień każdy człowiek boryka się z wieloma mniejszymi i większymi problemami. Gdy kłopoty zaczynają się piętrzyć i nie wiadomo, jak sobie z nimi poradzić, u danej osoby może pojawić się wzmożony lęk związany z konkretną sytuacją lub wynikający z myślenia o określonej sytuacji. W zależności od przyczyny powstania lęku rozróżnia się jego dwa podstawowe rodzaje:

  • lęk sytuacyjny
  • lęk antycypacyjny

Charakterystyczną cechą lęku sytuacyjnego jest jego nieadekwatność w stosunku do faktycznego zagrożenia. Dzieje się tak na przykład, gdy dana osoba boi się wizyty u lekarza lub przebywania w tłumie. Natomiast lęk antycypacyjny może być wywołany już samym myśleniem o wyjściu z domu, czy pójściu do pracy, co w praktyce może prowadzić do bardzo silnych ataków paniki.

Jak leczyć nerwicę lękową?

Prawidłowe leczenie nerwicy lękowej powinno być uzależnione od stopnia jej nasilenia oraz zaobserwowanych objawów. Najczęściej pacjenci kierowani są na psychoterapię, której celem jest nauczenie danej osoby, jak może efektywnie poradzić sobie ze wzmożonym lękiem. W cięższych przypadkach dodatkowo włącza się leczenie farmakologiczne, a ostre nerwice lękowe można również leczyć z powodzeniem w szpitalu. Jest to zalecane szczególnie wtedy, gdy towarzyszące nerwicy lękowej ataki paniki zagrażają życiu pacjenta lub jego najbliższej rodziny. Warto podkreślić także, że nieleczona nerwica lękowa może prowadzić do poważnych problemów w życiu osobistym oraz społecznym, dlatego tak ważne jest, aby w porę uzyskać niezbędną pomoc.

Objawy nerwicy lękowej

Rozpoznanie nerwicy lękowej może być trudne, ponieważ zwykle pacjenci oprócz silnego lęku odczuwają także specyficzne objawy somatyczne, które mogą być mylnie wiązane z innymi chorobami. Osoby cierpiące na nerwicę lękową mogą zatem często borykać się z:

  • dusznością
  • nieprzyjemnym uczuciem ściskania w gardle
  • suchością w ustach
  • nadmiernym poceniem
  • wymiotami i biegunką
  • zawrotami głowy
  • bezsennością

Co ważne, powyższe objawy połączone z nietypowym zachowaniem i unikaniem zwykłych codziennych sytuacji powinny każdorazowo wzbudzać czujność najbliższego otoczenia pacjenta. Tym bardziej, jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie stwierdzi u danej osoby żadnych nieprawidłowości zdrowotnych.

Nerwica lękowa a depresja

U pacjentów cierpiących na nerwicę lękową niekiedy pojawiają się także stany depresyjne, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą prowadzić do rozwinięcia się zaburzeń lękowo-depresyjnych. Smutek, obniżony nastrój i brak możliwości odczuwania szczęścia mogą wynikać z bezsenności, nieustannego pobudzenia i innych równie męczących dla chorego objawów. Wówczas taka osoba może stracić motywację do podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu poprawę swojej sytuacji, a w skrajnych przypadkach mogą się pojawić nawet myśli samobójcze.

Podsumowując, nerwica lękowa to poważne zaburzenie wymagające podjęcia stosownego leczenia. Dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów nerwicy, warto od razu skontaktować się z doświadczonym psychoterapeutą, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje optymalne dla danego pacjenta leczenie.

Umów wizytę

Paulina Gaworska - Gawryś

Jestem psychologiem, praktykiem podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (TSR), trenerem kompetencji psychologicznych, doradcą zawodowym. Specjalizuję się we wspieraniu dorosłych borykających się z nadmiernym lękiem, nerwicą, stresem, wypaleniem zawodowym, brakiem pewności siebie oraz kryzysami rozwojowymi i sytuacyjnymi.

Z empatią, autentycznością i uważnością pracuje z klientami nad ich wyzwaniami w życiu codziennym. Towarzyszę w procesie zmiany, wykorzystując techniki Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Racjonalnej Terapii Zachowania, Porozumienia bez przemocy (NVC).


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: e12studio.pl
magnifiercrossarrow-leftarrow-right