Fakty i mity nt. zdrowia psychicznego

Mit: Problemy ze zdrowiem psychicznym mnie nie dotyczą.

Fakt: problemy ze zdrowiem psychicznym są w rzeczywistości bardzo powszechne i mogą dotknąć każdego. Aż jeden na pięciu Polaków może na pewnym etapie życia zapadać na chorobę psychiczną. Każdy jest podatny na problemy ze zdrowiem psychicznym. Dotyka ludzi bez względu na wiek, wykształcenie, status finansowy czy kulturę.


Mit: Osoby z problemami zdrowia psychicznego są agresywne i nieprzewidywalne.

Fakt: ta fałszywa percepcja leży u podstaw niektórych z najbardziej szkodliwych stereotypów dotyczących osób z problemami mentalnymi. Osoby z chorobami psychicznymi rzadko są niebezpieczne. Nawet ludzie z najcięższą chorobą psychiczną, której objawy mogą powodować dziwne lub nietypowe działania, rzadko są niebezpieczni. Zdecydowana większość ludzi z problemami zdrowia psychicznego nie jest bardziej skłonna do stosowania przemocy niż ktokolwiek inny. Większość osób z chorobami psychicznymi nie stosuje przemocy i tylko 3–5% aktów przemocy można przypisać osobom żyjącym z poważną chorobą psychiczną. W rzeczywistości osoby z poważnymi chorobami psychicznymi są ponad 10 razy bardziej narażone na brutalne przestępstwa niż ogół populacji. Prawdopodobnie znasz kogoś z problemem zdrowia psychicznego i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ponieważ wiele osób z problemami mentalnymi jest bardzo aktywnymi członkami naszych społeczności.

 

Mit: Osłabienie osobowości lub wady charakteru powodują problemy ze zdrowiem psychicznym. Osoby z problemami psychicznymi mogą się z tego wyrwać, jeśli będą wystarczająco się starać.

Fakt: Problemy ze zdrowiem psychicznym nie mają nic wspólnego z lenistwem lub słabością. Nie są wadą charakteru. Wiele osób potrzebuje pomocy, aby wyzdrowieć.

Wiele czynników przyczynia się do problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym:


- Czynniki biologiczne, takie jak geny, choroby fizyczne, urazy lub chemia mózgu;


- Doświadczenia życiowe, takie jak trauma lub historia wykorzystywania;


- Historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym;


A więc, jest to spowodowane złożoną wzajemną zależnością czynników genetycznych, biologicznych, społecznych i środowiskowych. Poszukiwanie i przyjmowanie pomocy jest oznaką odporności i siły. Osoby z problemami psychicznymi mogą całkowicie wyzdrowieć.

 

Mit: Nie ma nadziei dla osób z problemami zdrowia psychicznego. Gdy przyjaciel, członek rodziny lub pracownik rozwinie problemy ze zdrowiem psychicznym, nigdy nie wyzdrowieje.

Fakt: Badania pokazują, że osoby z problemami zdrowia psychicznego wracają do zdrowia, a wiele z nich całkowicie dochodzi do siebie. Zdrowienie odnosi się do procesu, w którym ludzie są w stanie żyć, pracować, uczyć się i w pełni uczestniczyć w swoich społecznościach. Jest więcej terapii, usług i systemów wsparcia społeczności niż kiedykolwiek wcześniej i one działają. Przy odpowiedniej pomocy, odpowiednio wcześnie leczonej, większość ludzi w pełni wraca do zdrowia i nie ma dalszych epizodów choroby. U innych choroba może nawracać przez całe życie i wymagać ciągłego leczenia. To to samo, co wiele chorób fizycznych, takich jak cukrzyca czy np. choroby serca. Podobnie jak w przypadku innych długotrwałych schorzeń, choroby psychiczne można leczyć, aby jednostki mogły żyć pełnią życia. Chociaż niektórzy ludzie stają się niepełnosprawni w wyniku ciągłej choroby psychicznej, wiele osób, które doświadczają nawet bardzo poważnych epizodów choroby, prowadzi pełne i produktywne życie.


Mit: Terapia i samopomoc to strata czasu. Po co się przejmować, skoro można po prostu wziąć pigułkę.

Fakt: Leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym różni się w zależności od osoby i może obejmować leki, terapię lub jedno i drugie. Psychoterapia i medycyna mogą się nawzajem efektywnie uzupełniać, dlatego wiele osób podczas procesu powrotu do zdrowia pracuje w systemie wsparcia terapii psychologicznej lekami.

 

Mit: Nie mogę nic zrobić dla osoby z problemem zdrowia psychicznego.

Fakt: przyjaciele i bliscy mogą mieć duże znaczenie. Jedynie 44% dorosłych z możliwymi do rozpoznania problemami zdrowia psychicznego i mniej niż 20% dzieci i młodzieży otrzymuje potrzebne leczenie.

Przyjaciele, rodzina i pracodawcy mogą mieć istotny wpływ, aby pomóc komuś w uzyskaniu potrzebnego leczenia i usług poprzez:

- Docieranie do nich i informowanie ich, że możesz pomóc;

- Pomaganie im w dostępie do usług zdrowia psychicznego;

- Poznanie i podzielenie się faktami na temat zdrowia psychicznego, zwłaszcza jeśli usłyszysz coś, co nie jest prawdą;

- Traktować ich z szacunkiem, tak jak każdego innego;

- Odmowa definiowania ich na podstawie diagnozy lub używania etykiet tj. „szalony".

 

Mit: Zapobieganie nie działa. Nie można zapobiec chorobom psychicznym.

Fakt: Zapobieganie zaburzeniom psychicznym, emocjonalnym i behawioralnym koncentruje się na rozwiązywaniu znanych czynników ryzyka, takich jak narażenie na traumę, która może wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.

Promowanie dobrobytu społeczno-emocjonalnego prowadzi do:

- Wyższej ogólnej produktywności;

- Lepszych wyników edukacyjnych;

- Niższego wskaźnika przestępczości;

- Silniejszej gospodarki;

- Niższych kosztów opieki zdrowotnej;

- Lepszej jakości życia;

- Wydłużonej żywotności;

- Lepszego życia rodzinnego.

 

Mit: Dzieci nie mają problemów ze zdrowiem psychicznym.

Fakt: Nawet bardzo małe dzieci mogą wykazywać wczesne oznaki niepokoju psychicznego. Te problemy ze zdrowiem psychicznym są często diagnozowane klinicznie i mogą być wynikiem interakcji czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Połowa wszystkich zaburzeń zdrowia psychicznego wykazuje pierwsze oznaki przed ukończeniem 14 roku życia, a trzy czwarte zaburzeń psychicznych zaczyna się przed 24. rokiem życia. Niestety, mniej niż 20% dzieci i młodzieży z możliwymi do zdiagnozowania problemami ze zdrowiem psychicznym otrzymuje potrzebne im leczenie. Wczesne wsparcie zdrowia psychicznego może pomóc dziecku, zanim problemy wpłyną na inne potrzeby rozwojowe.

 

Chcesz się dowiedzieć jak jest z Twoim zdrowiem psychicznym?

Wykonaj szybki test diagnostyczny 

Nasz psycholog oddzwoni do Ciebie i wszystko Ci wyjaśni. 

Zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne