Wypalenie zawodowe

W maju 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła po raz pierwszy wypalenie zawodowe pracowników jako alarmujący syndrom ryzyka zawodowego. Wówczas niewielu z nas zdawało sobie sprawę z tego, że przewlekły stres w miejscu pracy stanie się niemalże stałym elementem życia większości profesjonalistów na całym świecie. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował gwałtowne, globalne przejście na system pracy zdalnej. Osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały zdalnie, musiały przejść na tzw. „home-office", co spotęgowało dotychczas odczuwany stres. Praca z domu miała być przyjemna i relaksująca, ale dla wielu stała się dodatkowym źródłem stresu. Było to wynikiem zupełnie nowej organizacji życia zawodowego i prywatnego.

Definicja wypalenia zawodowego

Według definicji WHO wypalenie zawodowe to syndrom wynikający z chronicznego stresu w miejscu pracy, który objawia się następująco:
• uczuciem wyczerpania lub braku energii;
• zwiększonym dystansem psychicznym do wykonywanej pracy lub negatywizmem i cynizmem związanym z wykonywaną pracą;
• zmniejszoną wydajnością zawodową.

Wypalenie a pandemia

Pandemia COVID-19 spowodowała, że granica pomiędzy pracą a życiem osobistym dla wielu osób zupełnie się zatarła. Przedłużające się spotkania on-line, późne godziny pracy oraz nieustanna dyspozycyjność. Ponadto drażliwość, bezsenność, bóle pleców i niepokój to tylko niektóre z efektów ubocznych, na które cierpi wielu z nas. Naturalnie codzienna produktywność i kreatywność stanowi wyzwanie nie tylko dla pracowników, ale także dla ich pracodawców. Fakt, że pracownicy zdalni są poza zasięgiem wzroku, nie oznacza, że pracodawcy powinni o nich zapomnieć. Aby każdy członek zespołu był zaangażowany, produktywny i zmotywowany należy upewnić się, że jego stan emocjonalny jest stabilny. Oznacza to, że jako właściciel firmy, manager, osoba zarządzająca masz obowiązek zapewnić zdalną gotowość i rozpoznać oznaki wypalenia. Dlatego, podejmij niezbędne kroki w celu rozwiązania tego problemu, aby Twoi pracownicy mogli nadal przynosić wartość dodaną dla organizacji.

Oznaki wypalenia zawodowego

Wypalenie pracowników ma fizyczne oznaki, które można łatwo zidentyfikować. Dla przykładu: jeśli członkowie Twojego zespołu wykonują znane im zadania dłużej niż zwykle, odpowiadają na e-maile po godzinach pracy lub wyglądają na wyczerpanych, to mogą być niepokojące sygnały. Inne znaki ostrzegawcze to:

  • kłótnie ze współpracownikami,
  • zwiększona drażliwość,
  • ogólny brak entuzjazmu do pracy
  • negatywizm.

Chociaż mogą to być etapy przejściowe, musisz porozmawiać z takimi pracownikami i natychmiast podjąć działania. Wiele firm często udziela kilku dni wolnych i ma na pokładzie psychologów, którzy pomagają „wyczerpanym" pracownikom wrócić na właściwe tory. Jeśli możesz zorganizować dla nich pomoc, byliby bardziej skłonni do szybkiego podjęcia działań i uchronienia się przed szkodliwymi skutkami wypalenia.

Budowanie świadomości

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że wszyscy kwestionujemy naszą przyszłość. Od rozwoju osobistego, bezpieczeństwa pracy i finansów po ogólną kondycję fizyczną swoją i bliskich. Robiąc to, możemy zaniedbać kwestie zdrowia psychicznego. Badanie prowadzone przez WHO szacuje, że 264 miliony ludzi na całym świecie cierpi na depresję, a jedną z głównych przyczyn jest lęk związany z pracą. Najczęściej, zarówno pracownik, jak i pracodawca nie są w stanie zatrzymać wypalenia, jeśli problem ten nie zostanie odpowiednio i szybko zaadresowany. Dlatego, aby uniknąć całkowitego wypalenia, należy stale przekazywać informacje o zarządzaniu stresem w miejscu pracy, o dostępnej pomocy psychologicznej i opiece mentalnej. Popularyzowanie tej wiedzy może odbywać się za pomocą broszur, mailingu, webinariów, prezentacji czy innej formy, która będzie miała na celu budowanie świadomości.

Odnieś się do problemów

Pokolenie millenialsów jest już teraz obciążone stresem, a pandemia tylko pogorszyła sytuację, dlatego menedżerowie muszą wczuć się w sytuację. Każda osoba poddająca się kwarantannie nie tylko pracuje, ale także opiekuje się rodziną, wykonuje prace domowe itd. Chociaż praca może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, nadmiernie stresujące środowisko pracy może szkodzić zdrowiu psychicznemu i fizycznemu jednostki. Zadbanie o dobre samopoczucie pracowników to jedyny skuteczny sposób na uniknięcie wypalenia. Oprócz pensji i innych świadczeń powinieneś przyjrzeć się sposobom wspierania i rozumienia swoich pracowników. Pielęgnuj środowisko pracy zdalnej oparte na zaufaniu. Oczywiście każda konfiguracja biznesowa jest inna, jednak poświęcenie czasu na zrozumienie wyzwań stojących przed pracownikami oraz informowanie ich, w jaki sposób firma ich wspiera, może wiele zmienić. Zapamiętaj: każdy pracuje inaczej. Dla niektórych praca w domu i ogólne warunki życia w pandemii to ogromna zmiana. Wczuj się w sytuację ludzi, z którymi pracujesz i pomóż im spokojnie przejść przez każdy dzień pracy, otaczając ich opieką.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: e12studio.pl
magnifiercrossarrow-leftarrow-right