Jak stres wpływa na Twoje zdrowie? Sprawdź recenzję książki

Stres jest wszechobecny w naszym życiu, martwimy się, denerwujemy w pracy i w domu. Nadmierny i przedłużający się stres może prowadzić do obniżenia jakości życia i wpływać na nasze relacje, pracę i samopoczucie. Jak pokazuje Ewa Kempisty-Jeznach w książce „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" stres może również prowadzić do niepokojących objawów somatycznych i różnych chorób, które w ogóle nie kojarzą się z emocjami, psychiką i doświadczanym napięciem.

Przeczytaj, jeśli...

 Działasz, masz bardzo dużo obowiązków, chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją szansę i odnieść sukces. Często zdarza Ci się zapominać o jedzeniu, kontakty towarzyskie odsuwasz na później i śpisz tylko kilka godzin na dobę. Znasz to? A może u Ciebie jest inaczej – przygotowujesz się do prezentacji w pracy kilka tygodni wcześniej, planujesz wszystko drobiazgowo, a kiedy coś nie idzie po Twojej myśli – dopada Cię strach, że „nic nie umiesz".

Stres ma różne oblicza, jego nasilenie jest zmienne, tak samo doświadczanie objawów reakcji stresowej bywa zróżnicowane. Pierwsza faza stresu to reakcja alarmowa, kiedy organizm staje w gotowości do walki (może to być rozpędzony samochód, albo informacja zwrotna od szefa – nasz mózg sam interpretuje, że to, co się dzieje, jest zagrożeniem). Kiedy stres trwa dłużej – organizm stara się do niego przystosować i pojawia się druga faza – adaptacji. Wtedy wykorzystujemy zasoby (np. swoje umiejętności, pomoc innych, wiedzę), aby dostosować się do zachodzących zmian.

Kiedy stres mija, organizm próbuje wrócić do równowagi, pozbyć się napięcia i znów znaleźć się w optymalnym dla siebie stanie. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasami stres jest chroniczny, ciągle doświadczany na nowo – presja czasu, bardzo wymagające zadania, ciągła ocena, brak pomocy i wsparcia współpracowników i przełożonych, klienci z własnymi trudnościami – powodują, że możemy tracić siły, a nawet doświadczyć wypalenia zawodowego (faza wyczerpania).

Jeśli czujesz, że w Twoim życiu jest dużo obowiązków, masz wymagającą pracę, albo szukasz odpowiedzi na to, co się z Tobą dzieje – zajrzyj do książki „Chory ze stresu. Problemy psychosomatyczne", może w niej znajdziesz kilka odpowiedzi na swoje pytania.

Co znajdziemy w książce „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne"?

Czasami psychika nie dopuszcza informacji, że różne potrzeby człowieka są niezaspokojone, a stres jest zbyt duży i trawa za długo, wtedy często odzywa się somatyka, czyli pojawiają się choroby różnych układów, dla których podłożem rozwoju jest stres. W książce „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" znajdziemy historie z gabinetu Pani doktor, która zajmuje się w swojej pracy wpływem stresu na doświadczanie przez pacjentów chorób fizycznych i związku ciała z umysłem.

Dzięki obrazowym przykładom, dialogom oraz komentarzom autorki w łatwy sposób śledzimy bieg historii, sposób diagnozowania, a na koniec książki dostajemy konkretne informacje, jak możemy sobie pomóc, aby niwelować wpływ stresu na nasze życie.

W książce używane są terminy medyczne, które czasami mogą być skomplikowane w odbiorze dla osoby, która nie interesuje się tym obszarem. Jednocześnie nie utrudnia to poznania historii konkretnych pacjentów, a autorka w wielu miejscach stara się wytłumaczyć kłopotliwe zwroty.

„Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" dotyka ważnego zagadnienia tego, jak psychika oraz działanie mózgu wpływa na cały organizm człowieka. Z pozoru niczym niezwiązane choroby czy symptomy układają się w całość, jeśli poznamy historię danej osoby, jej sposób funkcjonowania, trudności, z jakimi się zmaga.

3 najważniejsze rzeczy jakie dowiesz się z książki „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne"

  1. Poznasz wpływ stresu na różne układy człowieka, dowiesz się jakie choroby i dolegliwości mogą być związane ze stresem, a także wyostrzysz czujność na swoje zdrowie i zaczniesz wcześniej reagować, kiedy dzieje się coś niepokojącego.
  2. Zobaczysz na przykładach, kiedy warto zmienić swój styl życia, zainteresować się swoimi podstawowymi potrzebami, aby nie doprowadzać do skrajnego przeciążenia.
  3. Dowiesz się, jak można przeciwdziałać nadmiernemu napięciu, jak go rozładowywać i co pomaga poradzić sobie w chwilach dużego stresu. Konkretne informacje, możliwe do wprowadzenia w życie pomagają zmienić swoją codzienność.

Podsumowanie

Książka jest dość krótka, jej największa część dotyczy różnych przypadków i chorób pacjentów autorki. Treści przeznaczone są dla osób, które nie znają tematyki stresu, ani jego wpływu na organizm. Osoby obeznane w temacie mogą mieć poczucie, że książka jest zbyt powierzchowna lub zabrakło w niej rozwinięcia niektórych wątków. Mimo to polecam ją wszystkim, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o problemach psychosomatycznych i szukają prostej, wciągającej formy, która da im podstawowe informacje.

E. Kempisty-Jeznach, Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2021

Recenzję przygotowała Paulina Gaworska-Gawryś

psycholożka, praktyk podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (TSR), trenerka kompetencji psychologicznych, doradca zawodowy. Specjalizuje się we wspieraniu dorosłych borykających się z nadmiernym lękiem, stresem, wypaleniem zawodowym, brakiem pewności siebie oraz kryzysami rozwojowymi i sytuacyjnymi.

W swojej pracy najważniejsze jest dla mnie poznanie świata klienta i takie wspieranie, aby odnalazł swój potencjał i dzięki wspólnej pracy, znalazł najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right