Jak radzić sobie z nerwicą?

Nerwica jest obok depresji jedną z częściej występujących chorób. Dotyka dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn, częściej osoby rozwiedzione, w separacji, owdowiałe, bezrobotne, o niskim poziomie wykształcenia i statusie społeczno-ekonomicznym. Istnieje możliwość, że wiąże się to z tym, że kobiety są częściej dyskryminowane, wykorzystywane seksualnie i fizycznie, biedniejsze oraz częściej żyją w ubóstwie. Szacuje się, że na nerwicę lękową cierpi od 3 do 6% i blisko 5% dzieci i młodzieży. Zdecydowana większość osób doznaje nerwicy w sposób ciągły i przewlekły, jednak możliwe jest wystąpienie pojedynczego epizodu nerwicy w ciągu całego życia.

Jakie są przyczyny nerwicy?

Na rozwój nerwicy wpływa wiele czynników. Zalicza się do nich zarówno czynniki psychologiczne, biologiczne, społeczne jak i kulturowe. Wśród nich wymienić można:

  • Osobowość – wrażliwość, emocjonalność, nieśmiałość, powściągliwość w wyrażaniu i ekspresji emocji, opinii, zdania, postaw, tłumienie uczuć, ukrywanie ich i nie rozmawianie o nich zwiększa ryzyko wystąpienia nerwicy,
  • Chemia mózgu – zmiany fizyczne i chemiczne w mózgu mogą powodować niepokój, z kolei niepokój może zmieniać biochemię w mózgu,
  • Rodzina – dysfunkcyjne środowisko rodzinne, brak wsparcia, zrozumienia, bliskości, dużo kłótni, nieporozumień, niekonsekwentny styl wychowawczy, nieprawidłowe wzorce rodzinne, płynne granice i zasady w domu mogą wpływać na rozwój nerwicy. Co więcej, lęk, jako cechę charakteru, można też dziedziczyć,
  • Wyuczone zamartwianie się – jeśli często martwimy się różnego rodzaju kwestiami i problemami, możemy wytrenować swój umysł w tym zakresie, skłonność do absorbowania swojego mózgu wyimaginowanymi zmartwieniami może być cechą nabytą w toku życia,
  • Choroby – przewlekłe i poważne choroby wywołują w nas nieprzyjemne emocje, takie jak lęk, strach o swoje zdrowie, o przyszłość swoją i najbliższych, powodują, że cały czas zamartwiamy się, co może prowadzić do nerwicy. Co więcej, niektóre choroby serca i tarczycy mogą mieć objawy podobne do nerwicy lub nasilać lęk.

Jak w sposób domowy radzić sobie z nerwicą?

Istnieje wiele domowych sposób na złagodzenie objawów nerwicy. W przeważającej części dotyczą one zmiany niefunkcjonalnych i niezdrowych nawyków życiowych. Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek:

  • Zdrowe odżywianie się, dieta,
  • Wystarczająca ilość snu i odpoczynku, wysypianie się, tak, aby organizm był wypoczęty,
  • Ćwiczenia fizyczne, sport,
  • Joga,
  • Relaksacja (np. głębokie oddychanie, oddychanie „po kwadracie") i medytacja,
  • Rezygnacja z picia kofeiny,
  • Rezygnacja z picia alkoholu, zażywania narkotyków, dopalaczy i innych środków psychoaktywnych,
  • Wentylowanie swoich emocji na bieżąco, nieukrywanie i nietłumienie ich, szczere rozmowy na temat swoich uczuć.

Warto podkreślić, że nasze codzienne, niezdrowe nawyki mają ogromne znaczenie w walce z nerwicą.

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy jest najskuteczniejsze, jeśli połączymy leki i psychoterapię, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Psychoterapia

Psychoterapia polega na regularnych, najczęściej cotygodniowych spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą. Podczas psychoterapii pacjenci uczą się rozpoznawać swoje automatyczne, gorące i niefunkcjonalne myśli i łączyć je z doznawanymi emocjami. Poznają różnego rodzaju zniekształcenia poznawcze i uczą się rozpoznawać je u siebie. Następnie, wspólnie z terapeutą, zastanawiają się nad prawdziwością tych myśli, które są zniekształceniami poznawczymi, generują dowody, które potwierdzają ich gorące myśli, oraz te, które im zaprzeczają, Na przykład, jeśli pacjent chory na nerwicę ma gorącą myśl „jestem do niczego, zaraz wszyscy mnie wyśmieją", zastanawia się, jakie są argumenty potwierdzające i zaprzeczające prawdziwości tej myśli. Następnie formułuje myśl alternatywną, bardziej wyważoną, zrównoważoną i bliższą rzeczywistości, np. „wprawdzie nie umiem jeździć autem, ale jest wiele rzeczy, które robię wystarczająco dobrze. Możliwe, że niektórzy mogą śmiać się z tego, że nie mam prawa jazdy, ale są też osoby, dla których nie będzie to śmieszne". Podczas psychoterapii poznawczo-behawioralnej pacjenci uczą się rozpoznawać i zmieniać swoje wzorce myślowe i przekonania kluczowe. Dzięki temu patrzą na świat w sposób bardziej realistyczny, co zmniejsza lęk i zamartwianie się. Poznają też sposoby zarządzania i radzenia sobie niepokojącymi myślami i trudnymi emocjami.

Farmakoterapia

Leki również pomagają złagodzić objawy nerwicy. Często ograniczają one fizyczne objawy lęku, takie jak np. niepokój i napięcie mięśni. Uspokajają, wyciszają, niektóre z nich mają jednak działanie uzależniające. Można brać je krótkoterminowo lub długofalowo. W połączeniu z alkoholem mogą być niebezpieczne. Nierzadko w leczeniu nerwicy stosuje się leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym. Farmakoterapia jest jednak leczeniem głównie objawowym, w porównaniu do psychoterapii, która pomaga pacjentowi rozwiązać konkretne jego problemy. Psychoterapia dociera zatem do źródła nerwicy.

Nerwica to poważna choroba, która generuje wiele nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku podejrzenia takiej choroby, niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza specjalisty – psychiatry i psychoterapeuty.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right