Objawy i diagnostyka bezsenności

Bezsenność występuje u około 30-50% populacji. Co piąta osoba z nich doświadcza objawów co najmniej trzy razy w tygodniu lub codziennie, przez cały czas. Z kolei prawie jedna trzecia badanych osób ocenia objawy jako ciężkie lub umiarkowane. Jakie są objawy bezsenności?

Objawy bezsenności

Bezsenność to nie tylko trudności w zasypianiu, ale także częste wybudzanie się w nocy i brak możliwości ponownego uśnięcia. Osoby cierpiące na to schorzenie budzą się zbyt wcześnie, nie mogą utrzymać snu, który nie ma dla nich wystarczającej jakości, przez co są bardzo zmęczeni. Aby zdiagnozować bezsenność objawy muszą występować często i trwać przez co najmniej miesiąc oraz muszą wpływać negatywnie na codzienne życie.

Bezsenność a inne choroby

Bezsenność dzielimy na pierwotną i wtórną, czyli taką, która towarzyszy innym chorobom. Postać pierwotna występuje jednak bardzo rzadko. Zwykle bezsenność ma podłoże psychiczne i jest odpowiedzią na stres, frustracje, problemy w związku, w pracy itp. lub wiąże się z aktualnie przeżywanym lękiem czy depresją. Trudności z zasypianiem mogą występować też w różnych chorobach somatycznych, w zaburzeniach hormonalnych i w uzależnieniach od alkoholu. Bezsenność może też pojawić się też w przypadku zmiany trybu naszego życia.

Diagnostyka problemu bezsenności

W diagnozie bezsenności bardzo ważne są jej przyczyny. Dlatego lekarz diagnozujący w oparciu o informacje z wywiadu klinicznego ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego, wykonuje badania okresowe i w razie potrzeby także EKG. Jeśli nie znajduje przyczyny w somatycznym stanie zdrowia pacjenta, potrzebne jest wykluczenie podłoża zaburzeń psychicznych. Dlatego zalecana jest wtedy konsultacja z lekarzem psychiatrą. Następnie, po wykluczeniu czynnika psychicznego, brany jest pod uwagę tryb życia pacjenta, jego nawyki i higiena snu. W tym celu zalecane jest założenie dzienniczka snu. Dopiero po takiej pełnej diagnostyce i uwypukleniu przyczyn bezsenności możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku, gdy leczenie nie daje pożądanych rezultatów zalecana jest konsultacja ze specjalistą w poradni leczenia bezsenności.

Bezsenność może bardzo pogarszać nasze funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie. Aby leczenie było skuteczne, niezbędne jest ustalenie przyczyn występujących zaburzeń snu. Zatem jeśli masz trudności z zasypianiem, zgłoś się do lekarza, aby pomógł Ci rozwiązać problem.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right