Jak uważność może zmienić Twoje życie?

Recenzja książki "Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji" Thích Nhất Hạ

Jak uważność może zmienić Twoje życie?

Uważność, czyli świadome bycie w obecnej chwili. Zauważanie zapachów, kolorów, smaków, innych osób, naszych uczuć i myśli. To te wszystkie chwile, kiedy bardziej jesteśmy, niż działamy, mówimy, robimy. W książce "Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji" Thích Nhất Hạnh pokazuje jak zacząć wprowadzać uważność do swojego życia, jak ją pielęgnować i jak uczyć się nowego podejścia do wydarzających się rzeczy. Dowiedz się jak uważność pomaga na stres, złość i codzienne problemy.

Uważność dla każdego

Autor w tej niedużej książce pokazuje nam, jak ważne jest bycie tu i teraz, jak bardzo zmienia nasz nastrój, nastawienie i podejście bycie uważnym w pracy, domu i relacjach z innymi.

Prostym i przystępnym językiem tłumaczy zagadnienie uważności. Pokazuje przykłady, jak działa i jak zmienia ludzi i ich życie stosowanie uważności na co dzień. Obala mit, że medytacja, czyli zauważanie co się dzieje z naszymi myślami i oddzielanie się od nich, to specjalna procedura z konkretnymi wytycznymi.

Thích Nhất Hạnh pokazuje, że uważnym można być w każdym momencie, pokazuje, jak wiele może się zdarzyć w czasie obierania mandarynki, jedzenia rodzynki czy podlewania kwiatów.
Dodatkowo nie zatrzymuje się na tym, tylko pokazuje skutki uważnego życia – lepsze radzenie sobie ze stresem, złością, wyzwaniami.

Książka zachęca od odejścia od automatycznego wykonywania czynności i ciągłego biegu do przodu, a mówi "zatrzymaj się, popatrz, rozejrzyj, dostrzeż, co widzisz, czujesz, słyszysz, smakujesz". Na przykładach autor pokazuje, jak takie podejście sprzyja uzyskaniu wewnętrznego spokoju, pewności siebie i lepszego radzenia sobie w pracy i domu.

Co zamiast nadmiernego myślenia?

Ciągle myślenie, analizowanie, zamartwianie się powoduje, że nasz nastrój pikuje w dół. Często pojawiają się leki czy złość. Nasz umysł projektuje tysiące możliwych scenariuszy, jest często w przeszłości czy w przyszłości. A nie ma go w jedynej chwili, która rzeczywiście istnieje – teraz.

Autor zachęca do zobaczenia, jak ważna jest teraźniejszość, chwila, która trwa kiedy czytasz te słowa. Możesz pobieżnie przejrzeć tekst, a możesz zatrzymać się nad jego przekazem, zastanowić się, zapytać, co z niego weźmiesz dla siebie.

Nadmierny konsumpcjonizm, bieg po upragniony sukces, stres, zaniechanie kontaktu z naturą, bliskimi – powodują, że czujemy się coraz gorzej i jesteśmy mniej efektywni w pracy, w życiu i często bardzo nieprzyjemni w relacjach.

Książka "Cud uważności" przychodzi z odsieczą współczesnemu człowiekowi, który chce się zatrzymać i zacząć na nowo zauważać świat i żyć bardziej w zgodzie z sobą. Przeczytaj, zobacz jak uważność może zadziałać w Twoim życiu.

Umów wizytę

Sesja psychologiczna - Paulina Gaworska-Gawryś

Jestem psychologiem, praktykiem podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (TSR), trenerem kompetencji psychologicznych, doradcą zawodowym. Specjalizuję się we wspieraniu dorosłych borykających się z nadmiernym lękiem, stresem, wypaleniem zawodowym, brakiem pewności siebie oraz kryzysami rozwojowymi i sytuacyjnymi.

W swojej pracy najważniejsze jest dla mnie poznanie świata klienta i takie wspieranie, aby odnalazł swój potencjał i dzięki wspólnej pracy, znalazł najlepsze dla siebie rozwiązanie.


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right