Jak wprowadzić i utrzymać pozytywne nawyki w życiu?

Recenzja książki „Atomowe nawyki" James Clear.

Jak wprowadzić i utrzymać pozytywne nawyki w życiu?

Chcesz mieć lepszą kondycję, nie odkładać na później ważnych spraw, potrzebujesz rzucić palenie, albo ograniczyć słodycze czy nauczyć się większej asertywności? Na pewno zainteresuje Cię książka „Atomowe nawyki" James'a Clear'a, który pokazuje w niej, jak działają nawyki i jak wprowadzić w życie pożądane zmiany i prowadzić bogatsze życie.

Jak zacząć zmieniać swoje życie?

Po przeczytaniu książki „Atomowe nawyki" oraz mając wiedzę z psychologii, mogę odpowiedzieć na pytanie z nagłówka, że najlepszym sposobem na zmienianie swojego życia jest robienie tego POWOLI. Chodzi o małe, stopniowe zmiany, które nie będą budzić Twojego oporu i które będą dla Ciebie proste do wprowadzenia oraz bardzo satysfakcjonujące.

Autor w swojej książce pokazuje, jak działają prawa zmiany zachowania, które możemy wykorzystać do wprowadzenia pożądanych zmian, osiągania mistrzostwa i realizowania swoich śmiałych zamierzeń.

Prawo oczywistości (wskazówka, od której zaczyna się zachowanie, ma być oczywista).
Prawo atrakcyjności (ważne, aby to, co chcemy zrobić, było atrakcyjne).
Prawo prostoty (zachowanie im łatwiejsze, tym bardziej prawdopodobne, że je wykonanym).
Prawo nagrody (ważne, aby po wykonaniu zadania odczuć satysfakcję, im szybciej, tym lepiej (prawo natychmiastowej gratyfikacji).
Jeśli zależy nam na zmianie niepożądanego nawyku, trzeba odwrócić wszystkie prawa. Sprawić, że np. palenie nie będzie oczywiste, przestanie być atrakcyjne, czynność będzie od Ciebie wymagać znacznego wysiłku, a po jego wykonaniu będziesz czuł zniechęcenie.

Nowa tożsamość = duża zmiana

W książce „Atomowe nawyki" autor zachęca do znacznej zmiany myślenia, które sprzyja wprowadzaniu i utrzymywaniu pozytywnych zmian w życiu.

Wyobraź sobie, jakim człowiekiem chcesz być? Co chcesz robić za rok od tej chwili, kiedy czytasz tę recenzję? Jak chcesz wyglądać, co mieć, z kim się spotykać?

Im bardziej szczegółowo pomyślisz o sobie i swoim zachowaniu oraz podejściu do różnych obszarów swojego życia, tym lepiej. James Clear nazywa to przyjmowaniem tożsamości osoby, którą chcesz być.

Jeśli zależy Ci na zdrowym odżywianiu, to osoba, którą chcesz być, dziś wybierze zdrowy posiłek ugotowany w domu lub sałatkę w lunch barze, a nie szybkie wyjście do fast foodu. Jeśli zależy Ci na poprawieniu kondycji, to osoba, którą chcesz się stać – pójdzie schodami na trzecie piętro, a nie wsiądzie do windy.

To dzisiejsze wybory determinują to, kim będziesz, ale bez uświadomienia sobie jaką osobą chcesz być, nie wdrożysz i nie utrzymasz zmian, na których zależy Ci już dzisiaj.

Atomowe nawyki – książka zmieniająca życie
Są takie książki, do których wraca się kilka razy i takie, które zapadają w pamięć – „Atomowe nawyki" spełnia te dwa kryteria. A co najlepsze, można dodać do tego trzeci czynniki, co czyni tę książkę wyjątkową – autor napisał ją w tak przystępny i przyjemny sposób, że jej czytanie ułatwia wprowadzanie w życie podanych wskazówek i robienia małych kroków w kierunku pożądanego celu.

Przykłady znanych osób, odniesienia do świata sportu, filmu, nauki czy własnych doświadczeń autora ułatwiają zrozumienie i odniesienie technik i metod do własnej sytuacji. Dużo merytorycznych części książki opartych na psychologii behawioralnej, neuropsychologii, czy psychologii społecznej, które wyjaśniają moc małych nawyków i regularnie podejmowanych aktywności.
Pomimo podania rzetelnej i fachowej wiedzy, w książce nie znajdziemy zawiłych i trudnych terminów, czy niezrozumiałych pojęć. Jasność przekazu i forma ciekawej opowieści, sprzyja szybkiemu czytaniu lub słuchaniu (audiobook) książki.

Podsumowanie

Szukasz lektury, która zainspiruje Cię do zmiany, a może już nie wiesz jak radzić sobie ze szkodliwymi nawykami, które niszczą Twoje zdrowie, relacje i rzutują na pracę? Sięgnij po „Atomowe nawyki", nie pożałujesz, bo dostaniesz konkretne techniki działania, sposoby reagowania w kryzysowych sytuacjach i podczas gorszych dni, a dodatkowo poznasz perspektywę wielu osób, które zmagały się z podobnymi zmianami jak Ty.

Książka będzie ciekawą i produktywną lekturą dla osób potrzebujących wskazówek do zmiany nawyków, interesujących się mechanizmami ludzkiego zachowania i wszystkich, którzy potrzebują informacji jak skutecznie budować życie, którego pragniemy.

Recenzję przygotowała Paulina Gaworska-Gawryś

psycholożka, praktyk podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (TSR), trenerka kompetencji psychologicznych, doradca zawodowy. Specjalizuje się we wspieraniu dorosłych borykających się z nadmiernym lękiem, stresem, wypaleniem zawodowym, brakiem pewności siebie oraz kryzysami rozwojowymi i sytuacyjnymi.

W swojej pracy najważniejsze jest dla mnie poznanie świata klienta i takie wspieranie, aby odnalazł swój potencjał i dzięki wspólnej pracy, znalazł najlepsze dla siebie rozwiązanie.

 

Bibliografia:
James Clear, „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" ,Wydawnictwo Galaktyka, 2018

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right