Dlaczego należy rozmawiać o zdrowiu psychicznym w pracy?

Dlaczego należy rozmawiać o zdrowiu psychicznym w pracy?


Odpowiedź: ponieważ w pracy spędzamy połowę dnia i to praca w znaczącym stopniu wpływa na nasz nastrój.

Polacy zajmują czołowe miejsce w europejskim rankingu poświęconym pracowitości. Pracujemy znacznie dłużej niż obywatele innych krajów unijnych, a badania wskazują, że ponad połowa ankietowanych (55 proc.) poświęca swój prywatny czas na sprawy służbowe.
Z innych analiz statystycznych również wynika, że Polska znajduje się w niechlubnej czołówce. Raporty z ostatnich 4 lat, pokazują, że Polacy są narodem pracującym w największym stresie, ponieważ ok. 85 procent badanych twierdzi, że odczuwa stres w pracy, natomiast wskaźnik ten w Warszawie wynosi aż 94 procent.


Rosnące wymagania dotyczące dbałości o zdrowie psychiczne


Wartości te nie powinny pozwolić przejść obojętnie managerom zarządzającym ludźmi. Wiemy, że otwarte rozmowy o zdrowiu psychicznym w miejscu pracy nie zawsze są łatwe i przyjemne. Dlatego namawiamy do poważnego zajęcia się trudnym zjawiskiem i przekazania go w ręce profesjonalistów, którzy wiedzą w jaki sposób pomóc organizacji i jej pracownikom. Jesteśmy krajem, który dopiero uczy się rozmawiać o zdrowiu mentalnym, problemach behawioralnych, depresji, wypaleniu zawodowym itp. Jednak brak umiejętności nie zwalnia nas z braku odpowiedzialności za konsekwencje, które płyną za zaniechanie pomocy pracownikowi, który boryka się z takimi problemami. Bezczynność i ignorowanie zjawiska to najgorsi sprzymierzeńcy do walki z problemami o podłożu emocjonalnym.
Uczyń zdrowie mentalne priorytetem
Każda organizacja może i powinna podjąć się zadania, aby poprawić zdrowie psychiczne pracowników i skorzystać z wynikających z tego korzyści ekonomicznych. Bowiem: na liderach firm spoczywa obowiązek zwiększania świadomości i działań w zakresie zdrowia psychicznego. Mówiąc otwarcie o zdrowiu psychicznym i wspierając ten dialog znaczącymi działaniami, liderzy mogą zdjąć stygmat choroby psychicznej i zasygnalizować, że ludzie mogą i powinni uzyskać dostęp do wsparcia zapewnianego przez firmę. 

 

 

 

Sesja psychologiczna - Ewelina Majkowska

 

Jestem psychologiem, interwentem kryzysowym, psychoterapeutką poznawczo – behawioralną w trakcie czteroletniego szkolenia w Akademii Motywacji i Edukacji, rekomendowanego przez PTTPB. Ukończyłam również szkolenie z terapii PTSD metodą Przedłużonej Ekspozycji.

Pracuję z osobami dorosłymi, które znalazły się w kryzysie psychicznym, zmagają się z obniżonym nastrojem, depresją, lękami, bezsennością, mają problem z podjęciem trudnej decyzji i potrzebują wsparcia, mierzą się z dużą ilością stresu w pracy. 

UMÓW WIZYTĘ

 

bibliografia 

  1. Eurostat, Hours of work - annual statistics 2019 https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Hours_of_work_-_annual_statistics#Average_working_hours_by_country.2C_sex_and_occupation
  2. Raport ADP, The Workforce View in Europe 2019, https://www.adp.pl/_local/workforce-view-2019/ADP_WhitePaper2019_210319_PL_digi_A4.pdf
  3. Mental health in the workplace: The coming revolution https://www.mckinsey.com/industries/healthcare-systems-and-services/our-insights/mental-health-in-the-workplace-the-coming-revolution

 

Zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne