Dlaczego zdrowie psychiczne jest tak ważne?

Przez wielu bagatelizowane, jednak bez niego niewiele w życiu osiągniemy, a na pewno nie spokój i szczęście. Zdrowie psychiczne to podstawa funkcjonowania człowieka, bez którego również nasza fizyczność może odmówić posłuszeństwa. Nie pozwalajmy sobie zaniedbywać naszej psychiki. Z troską, jaką poświęcamy ukochanym osobom, pupilom, a nawet przedmiotom, podchodźmy do własnego zdrowia psychicznego.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne?

Podstawą jest diagnoza. Dlatego, jeśli widzimy u siebie znaczące zmiany samopoczucia, postrzegania świata, siebie, czy naszego miejsca w społeczeństwie - nie bagatelizujmy tego. Szczególnie, gdy zmiany przybierają na sile i uniemożliwiają nam zdrowe funkcjonowanie, pełne spokoju i radości. Poszukajmy pomocy psychologa, który zbada nasze wątpliwości od podszewki i udzieli dalszych porad - może zaleci terapię, a może odeśle nas dalej do psychiatry. Możliwości jest wiele i każda, ułatwiająca nam wyjście na prostą, stanowi najlepsze rozwiązanie, dostosowane do naszych potrzeb. Psycholog i psychiatra są po to, by pomóc nam odzyskać równowagę i radość życia. Sytuacja, gdy odbieramy świat poprzez całą gamę negatywnych emocji, nie jest normalna i nie wystarczy "pobiegać", by się ich pozbyć. Zupełnie normalne jest natomiast, iż gdy dopada nas choroba lub gdy złamiemy rękę, nie mówimy sobie, że "To minie", "To normalne", "Każdy tak ma" - tylko udajemy się do lekarza. Depresja, zaburzenia i załamanie zdrowia psychicznego to także choroby wymagające specjalistycznej pomocy, której nie należy się wypierać ani wstydzić. Zatem, jak zadbać o zdrowie psychiczne? Gdy czujemy taką potrzebę, poszukać pomocy psychologa. Posłuchać swojego wewnętrznego głosu, nie zagłuszać go, a dać mu wyrazić swoje potrzeby, wymagające zaspokojenia.

Zdrowie psychiczne a dobre samopoczucie

Bez zdrowia psychicznego nie mamy nic. Nie da się jechać autem bez paliwa, a przecież głowa, ośrodek naszych przeżyć, odczuć i wydzielania się wszelkich substancji, to nic innego jak nasze życiodajne paliwo! Jeżeli zmagamy się z różnego rodzaju zaburzeniami, nie utrzymamy dobrego samopoczucia, w którym będą w nas dominować szczęście, poczucie bezpieczeństwa, spełnienia i samoakceptacji. Każdy z tych aspektów zostanie zachwiany, determinując całą masę kolejnych nienazwanych, negatywnych emocji. W dalszych skutkach może to znacznie pogorszyć stan naszej psychiki, a to już z pewnością nie poprawi naszego samopoczucia... Gdy nie możemy znieść swoich myśli, ostatnie czego pragniemy to bóle brzucha, problemy z oddychaniem lub ciągłe zmęczenie, a niestety są to powszechne skutki zaniedbań i lekceważenia problemów psychicznych. Nie pozwól dłużej wmawiać sobie, że coś można przeczekać. Skieruj się po pomoc psychologa, zawalcz o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie, a Twoje życie stanie się realnie lepsze.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: e12studio.pl
magnifiercrossarrow-leftarrow-right