Jak zdiagnozować nerwicę lękową?

Zaburzenia lękowe znane pod pojęciem nerwicy lękowej to grupa zaburzeń, która dotyka aż 8 milionów Polaków. Ich głównym objawem jest silne odczuwanie lęku. Absolutnie nie wolno lekceważyć tego typu zaburzeń, a w przypadku pojawienia się objawów koniecznie należy się skonsultować ze specjalistą. Nerwica lękowa może skutecznie utrudniać funkcjonowanie i codzienne życie, dlatego taż ważne jest, aby nie zwlekać z uzyskaniem pomocy.

Terapie nerwicy lękowej – przebieg

Dzięki terapiom psychologicznym można nie tylko wyleczyć się z zaburzeń, ale również skutecznie im zapobiegać. Są one najlepszym sposobem leczenia. Najefektywniejsze są 3 rodzaje terapii:

Terapia indywidualna – indywidualne spotkania z terapeutą, które odbywają się w zależności od nasilenia objawów raz lub więcej razy w tygodniu osobiście lub on-line, przez kilka albo nawet kilkanaście miesięcy.
Psychoterapia rodzinna – stosowana w przypadku problemów wynikających z sytuacji rodzinnej. Jej zadaniem jest wypracowanie pewnych standardów zachowań u wszystkich członków rodziny.
Terapia grupowa – spotkania z terapeutą odbywające się w grupie kilku osób. Najczęściej z tego rodzaju terapii korzysta się w przypadku postawienia odpowiedniej diagnozy, a pacjenci podczas sesji pracują nad reagowaniem na sytuacje stresowe.

Leczenie nerwicy lękowej

Sposób i forma leczenia dobierana jest w zależności od oczekiwań pacjenta, jego objawów oraz reakcji na lęk. Łagodniejsze oblicza nerwicy mogą być wyciszane poprzez odpowiednie nawyki i zmianę trybu życia, takie jak wprowadzenie relaksacji, medytacji czy aktywność fizyczna. Jeśli jednak symptomy są poważniejsze należy zasięgnąć pomocy specjalisty. Może się wówczas okazać, że jedynym wyjściem będzie pomoc psychiatryczna lub psychologiczna.

W zaburzeniach lękowych może pomóc zarówno interwencja psychologiczna – odpowiednia terapii lub farmakoterapia, szczególnie pomocna u osób z bardzo nasilonymi objawami i u takich, u których z różnych przyczyn nie można rozpocząć pomocy psychologicznej.

Nerwica lękowa - zdiagnozuj się jak najszybciej

Nerwicy lękowej nie można bagatelizować i w przypadku wystąpienia jej objawów jak najszybciej należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią formę leczenia. Zaburzenia te mogą bardzo pogorszyć jakość życia i wywołać takie objawy somatyczne, które jeszcze bardziej będą nasilały odczuwany strach. Obecnie dostęp do specjalistów nie stanowi problemu, można skorzystać z szybkich rozwiązań on-line, dzięki którym bez wyjścia z domu można uzyskać potrzebną pomoc.

Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right