Jaka jest skuteczność psychoterapii online?


W naszej poradni sesje psychoterapeutyczne odbywają się online. Jak to wygląda i czy jest skuteczne?

Prowadzenie psychoterapii z wykorzystaniem telekomunikacji nie jest czymś zupełnie nowym, jednak pandemia sprawiła, że ta metoda stała się bardzo powszechna.
Prowadząc sesję psychoterapeutyczną online staramy się zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych, które panują w gabinecie – zależy nam na tym, by słyszeć oraz widzieć klienta.

Możemy się jednak zastanawiać, czy skuteczność takiej formy psychoterapii jest taka sama jak tradycyjnej? Czy komputer lub telefon, które pośredniczą w trakcie sesji mogą mieć negatywny wpływ na proces terapeutyczny? Naukowcy zadali sobie podobne pytania i sprawdzili czy te dwie formy pomocy się różnią, czy któraś jest lepsza i jaka jest ich skuteczność. Okazuje się, że obie formy psychoterapii są praktycznie tak samo skuteczne!

W jednym z badań (Barak i wsp., 2008) sprawdzono efektywność terapii online na grupie ponad 9700 pacjentów. Okazało się, że jej skuteczność nie różni się od skuteczności terapii tradycyjnej. Obie tak samo poprawiają ogólny stan psychiczny, pozwalają na lepsze radzenie sobie z różnorodnymi problemami i są oceniane tak samo pozytywnie przez samych pacjentów. Badacze jednoznacznie stwierdzają, że psychoterapia online to skuteczna, naukowo potwierdzona metoda psychoterapii.

Bez względu na nurt, psychoterapia online przynosi efekty. Zapewnia znaczącą redukcję objawów różnorodnych zaburzeń takich jak depresja, fobia społeczna czy ataki paniki (Kriopulos i wsp., 2008). Psychoterapia online ma bardzo dobre wyniki w pomocy kobietom, które mierzą się z depresją poporodową, wysokim poziomem lęku a nawet traumą związaną z porodem i okresem okołoporodowym (Black i wsp., 2021).

Terapia online pozwala na otrzymanie profesjonalnej pomocy z domu. Jest to wyjątkowo ważne dla wszystkich osób, które nie mają możliwości skorzystać z psychoterapii w swoim miejscu zamieszkania, które mieszkają w miejscach, gdzie problemy psychiczne są silnie stygmatyzowane i zgłoszenie się po pomoc mogłoby wiązać się z przykrymi doświadczeniami, trudnościami w pracy czy w relacjach z otoczeniem. To dobre rozwiązanie również dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się, przebywają na emigracji albo ich stan zdrowia lub zobowiązania nie pozwalają na wyjście z domu. Wiele badań dowodzi, że psychoterapia online jest tak samo skuteczna i łatwo dostępna.

Jeśli czujesz, że terapia online to rozwiązanie dla Ciebie – zapraszamy. Możesz samodzielnie wybrać terapeutę na naszej stronie internetowej lub zadzwonić pod numer 737 335 769, a my podpowiemy od czego zacząć i dobierzemy dla Ciebie specjalistę.

Źródła:

Barak, A., Hen,L., Boniel-Nissim, M., Shapira, N. (2008). A Comprehensive Review and a Meta-Analysis of the Effectiveness of Internet-Based Psychotherapeutic Interventions, Journal of Technology in Human Services, 26(2-4), 109 160,
DOI: 10.1080/15228830802094429

Kiropoulos, L.A., Klein, B., Austin, D.W., Gilson, K., Pier, C., Mitchell, J., Ciechomski, L. (2008).
Is internet-based CBT for panic disorder and agoraphobia as effective as face-to-face CBT? Journal of Anxiety Disorders, 22(8), 1273-1284, https://doi.org/10.1016/j.janxdis.2008.01.008.

Norwood, C., Moghaddam, N. G., Malins, S., Sabin-Farrell, R. (2018). Working alliance and outcome effectiveness in videoconferencing psychotherapy: A systematic review and noninferiority meta-analysis. Clinical Psychology & Psychotherapy.
doi:10.1002/cpp.2315

Black, R., Sinclair, M., Miller, P., Reid, B., Mc Cullough, J., Slater, P. F., Tesler Stein, M., Farell, D. (2021). The effectiveness of online psychotherapy interventions for the treatment of perinatal mental health disorders: A systematic review. Evidence Based Midwifery, 19(1), 6-18.

Umów wizytę

Sesja psychologiczna - Przemysław Derencz

Przemysław Derencz jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie humanistycznym oraz terapeutą uzależnień. Jako wykładowca Instytutu Kształcenia Eko-Tur prowadził szereg szkoleń oraz prelekcji dla nauczycieli oraz rodziców z zakresu higieny zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień oraz umiejętności komunikacyjnych.

Pracuje z osobami, które doświadczają lęku, poczucia bezradności, uciekają w używki, mierzą się z problemami w relacjach, są ofiarami mobbingu oraz cierpiącymi na depresję.


Pozostałe wpisy

zapisz się do newslettera aby otrzymać materiały promocyjne oraz informacyjne
Newsletter Form
polityka prywatnościPolityka cookiesRegulamin serwisu
instytut zdrowia mentalnego © 2022 wszelkie prawa zastrzeżone
magnifiercrossarrow-leftarrow-right